Ohnisko nákazy

OKD přeruší těžbu ve všech dolech. Ministr Vojtěch míří na Karvinsko

Téma:

Do koronavirem nejpostiženější oblasti v Česku, na Karvinsko, odjede dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Návštěva se koná poté, co hejtman Moravskoslezského kraje obvinil horníky OKD, že nedodržují pravidla karantény. V regionu bylo k dnešnímu dni potvrzeno 3017 případů nákazy, což je o 51 víc než ve středu ráno. Vedení OKD se rozhodlo od pátku přerušit těžbu ve všech dolech.

K rozhodnutí OKD dospělo poté, co se mezi horníky rozšířil koronavirus. Těžbu v dolech se společnost rozhodla pozastavit na šest týdnů. Zaměstnanci, kterých se přerušení provozu týká, budou i dál dostávat mzdu, vzhledem k tomu, že se jedná o překážku na straně zaměstnavatele.

 

Odstaveny z provozu budou doly ČSM-Jih, ČSM-Sever i ČSA. Mimo provoz zůstane i Darkov, který byl odstaven už 22. května. Z 3403 otestovaných pracovníků dolů ČSM bylo 703 pozitivních, což je více než 20 %. Většina nakažených neměla žádné příznaky, případně velmi mírné.

 

 

Ministr Vojtěch se setká se zástupci Krajského úřadu. Na jednání budou také představitelé společnosti OKD, města Karviná a krajské hygienické stanice. Na tu podalo hnutí Greenpeace v souvislosti s řešením koronavirové krize v oblasti trestní oznámení.

Adam Vojtěch se přijel podívat na situaci na Karvinsku. Video ZDE:


Na programu schůzky bude právě zhoršení epidemiologické situace a opatření v lokálních ohniscích a dostupnost odběrových míst pro samoplátce.

 

Nemocnice v Karviné testuje denně pouze 50 lidí a to jen na doporučení hygieny, pro samoplátce tam není možnost nechat se otestovat. Potencionálně nakažení tak musí do sousedního Havířova nebo Ostravy.

 


V kraji přitom bylo k dnešnímu dni potvrzeno více než 3 tisíce případů nákazy koronavirem. Proti slovům ministra zdravotnictví nebo hejtmana kraje, že za šíření nákazy mohou horníci, kteří evidentně mají příznaky ale navštěvují hromadné akce nebo oslavy, se ohradili sami horníci. Podle nich stát zaspal.


Od začátku pandemie museli horníci společně do dolu v klecích nebo jezdili do práce společně v autobusech bez možnosti rozestupu.

 

Koronavirus se také potvrdil u fotbalistů MFK Karviná. Pozitivně jsou testováni tři hráči. Dva jsou dokonce hlavními oporami kádru. Celá situace tak může zastavit dohrání první ligy.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Barbara Hanousek, drz TN.cz