KORONAVIRUS

Vláda: Češi mají týden na zlepšení. Když nepřijde, zavře se vše mimo práci

Roman Dolejský
Roman Dolejský
9.10. 2020 12:45
Téma:

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) vystoupili v pátek na tiskové konferenci. Babiš nevyloučil lockdown, pokud se situace kolem počtu nakažených nezlepší, přislíbil pomoc podnikatelům. Prymula varoval před šířením nemoci mezi zdravotnickým personálem.

Na páteční tiskové konferenci premiér Babiš a ministr Prymula promluvili k aktuální situaci kolem koronaviru a k opatřením, které vláda v čtvrtek schválila.

 

"Platí nová opatření na 14 dní, myslím že jsou extrémně důležitá, situace skutečně není dobrá, je velmi vážná. V noci jsme překročili 100 tisíc nakažených. Virus se šíří komunitně a chová se jinak než na začátku roku," řekl Babiš na konferenci.

 

"Buď budou všichni opatření dodržovat, nebo budeme muset přistoupit k dalším omezujícím opatřením. Nemůžeme vyloučit lockdown," prohlásil také. "Případný lockdown by byl mimo pracovní aktivity, týkal by se všech mimopracovních aktivit," upřesnil Prymula. Vláda bude vývoj epidemie vyhodnocovat každý týden.

 

"Podnikatelé se ptají, jestli jim pomůžeme. A my jim pomůžeme, jak se to stalo za první vlny," ujistil Babiš. Na pomoci pro podnikatele pracuje ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). "Jsme v kontaktu s podnikateli, předpokládám, že podporu budeme řešit příští týden. Bude více cílená než na jaře," dodal Babiš.

 

 

"Situace je skutečně vážná, musíme poděkovat všem sestrám, lékařům, hygienikům, vojákům a policistům, kteří jsou v první linii. Budeme potřebovat ruku každého z nás. Kapacita systému nemusí být omezená jen kapacitou lůžek, ale i kapacitou lékařů a sester," uvedl Prymula. Za den se podle něj nakazilo 85 lékařů a asi 200 zdravotních sester.

 

Babiš i Prymula doporučují, aby lidé pokud možno zůstávali doma.

 

Na záznam tiskové konference, se podívejte zde:
 

TN.cz