Nový vývoj kauzy

Babiš Čechy nepřesvědčil! Lidé informacím o Čapím hnízdu věří

Andrej Babiš
Zdroj: Profimedia
Andrej Babiš
Téma:

Bleskový průzkum společnosti Median ukázal, že Češi považují informaci, že Babiš mladší musel odjet do zahraničí, za závažnou a věří jí. Takto odpovědělo 43 % respondentů. Jen 26 % informacím zveřejněným v pondělní reportáži nevěří. Klesá také počet lidí, kteří věří spíš Babišovi než policii.

Z průzkumu, který realizoval Median v úterý a ve středu na více než tisíci respondentech, vyplynulo, že informaci, že Babiš mladší musel odjet do zahraničí, aby nevypovídal v kauze Čapí hnízdo, 43 % lidí věří a zároveň ji považuje za závažnou.

 

Informaci věří i dalších 11 % oslovených, ale nepovažuje ji za důležitou. Naopak 26 % lidí věří premiérovi. Desetina nemá názor a další desetina dokonce nový vývoj v kauze Čapí hnízdo nezaznamenala.

 

"Jako poměrně důvěryhodné a závažné jsou také hodnoceny informace o provázanosti lékařky Babišova syna a hnutí ANO (38 % důvěřuje a považuje za závažné). U většiny ostatních nových zjištění převažují nad respondenty, kteří informaci důvěřují a považují za závažnou ti, kteří jí buď nedůvěřují či nepřisuzují význam či neví, jak ji hodnotit," napsali výzkumníci Medianu.

 

 

Informacím věří hlavně voliči opozičních pravicových stran a Pirátů, mladší respondenti a respondenti s maturitou. "Informace považuje za důvěryhodné a závažné necelých 40 % voličů levicových stran (ČSSD, KSČM). Ve vnímání se také liší pevní voliči ANO (jen okolo 8 % považuje tyto nové informace za důvěryhodné a závažné) a váhající voliči ANO (27 %), které mohla kauza ovlivnit," dodal ve své zprávě Median.

 

Oproti srpnu 2017, kdy Median realizoval podobný průzkum naposledy, klesá počet lidí, kteří věří Babišově verzi o Čapím hnízdě. Zatímco tehdy 20 % respondentů uvedlo, že určitě věří verzi policie, teď je to 25 %. Babišově verzi spíše věřilo 21 % a určitě dalších 8 %, teď jeho verzi spíše věří 18 % a určitě 7 % dotázaných.
 

vbo TN.cz