česko není bezpečné

Petříček upřesnil pravidla pro cesty k Jadranu. Komplikují je Slovinci

Eva Pavelková
Eva Pavelková
3.7. 2020 10:27
Téma:

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) představil nová pravidla pro cestování do Slovinska nebo pro průjezd přes něj. Pro Čechy, kteří jsou nyní v zemi, se nic nemění. Lidé, kteří tam směřují na dovolenou po sobotě, musí mít negativní test na Covid-19, nebo nastoupit karanténu.

"Rozhodnutí slovinské strany vychází především z vývoje situace na Karvinsku, což jsem svému slovinskému kolegovi vysvětloval, že se u nás jedná o regionální problém, který naši epidemiologové intenzivně řeší, nicméně jinak je situace u nás stabilní," uvedl Petříček na tiskové konferenci.

 

Slovinské opatření ale musí Česko respektovat, a tak se nyní dolaďují podrobnosti ke vstupu občanů do této země. Zatím je jasné, že Češi, kteří už ve Slovinsku jsou, nemusí situaci nijak řešit, testy na koronavirus ani karanténu podstupovat nemusí.

 

Turisté, kteří budou do Slovinska směřovat po sobotní půlnoci, se ale budou prokazovat potvrzením o zaplaceném ubytování, případně zaplaceném zájezdu, a také negativním testem na Covid-19. Pokud ho mít nebudou, musí strávit 14 dní v karanténě. O tom, aby si mohli lidé udělat test až na území Slovinska, nyní vlády jednají.

 

 

"Pro občany ČR, kteří směřují na dovolenou například do Chorvatska, by se nemělo nic měnit, nebudou se muset prokazovat negativním testem a měl by jim být umožněn tranzit přes slovinské území," doplnil Petříček.

 

Zároveň ale ministr varoval, že i v případě pouhého průjezdu Slovinskem může Čechy na hranicích čekat kontrola. Měli by proto mít potvrzení o rezervaci ubytování třeba v Chorvatsku. Lidé by se podle něj měli také držet doporučení, aby přes Slovinsko projeli nejkratší možnou cestou. Zastávky například na čerpací stanici ale udělat mohou.

 

"Věříme, že ta situace je pouze dočasná. Máme příslib od slovinské strany, že ve chvíli, kdy se čísla nově nakažených v Česku dostanou na 10 na 100 tisíc obyvatel, tak bychom měli být opět zařazeni mezi ty bezpečné země. Já věřím, že to bude velmi brzy," prohlásil ministr.

 

 

Situaci řeší také český premiér. "Ráno jsem psal slovinskému premiérovi, abych ho informoval, že není důvod, aby nás Slovinsko dávalo do jiné zóny. Doufejme, že to Slovinsko zohlední a upustí od toho opatření," sdělil Andrej Babiš (ANO) novinářům před odletem na jednání Visegrádské čtyřky ve Varšavě.

 

Se slovinským premiérem Janezem Janšou si telefonoval, prý o novém opatření rozhodli epidemiologové. Janša se ale podle Babiše chystá s odborníky všechno ještě jednou probrat.

 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na twitteru uvedl, že se nyní česká strana snaží přesvědčit tu slovinskou, že v rámci celé republiky je epidemiologická situace dobrá. "Většina krajů nemá žádné nové případy covid. Problém je pouze v konkrétních okresech, a to na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Takto je potřeba na situaci nahlížet," napsal Vojtěch.

 

 

I podle Babiše je nesmyslné vyřadit Česko ze seznamu bezpečných zemí, protože současný nárůst nových případů je pouze lokální záležitostí. K šíření nemoci po celé republice podle něj nedochází, proto ani není důvod k větším obavám. To chce prý zdůraznit i partnerům z V4.

 

Slovinsko chce od soboty přeřadit Česko, Chorvatsko a Francii z takzvané zelené do žluté zóny. Znamenalo by to, že turisté z těchto zemí by po příjezdu putovali do karantény. Existuje ale celá řada výjimek, mezi které patří i průjezd Slovinskem. Ten je nadále možný. Více informací zde.

TN.cz