CELÝ PROJEV Nová tradice

Babiš jako Harry Potter: "Mít hůlku, jsme druhé Švýcarsko," prohlásil

Andrej Babiš
Zdroj: Profimedia
Premiér Andrej Babiš (archivní foto)
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 22:38
1.1. 2020 20:24
Téma:

Premiér Andrej Babiš pronesl svůj první novoroční projev. Česku se podle něj daří dobře a lidé by měli být optimističtější. Za důležité označil dostavbu dálniční sítě, boj s klimatickou změnou nebo kybernetickou bezpečnost.

Po předsedech Senátu Jaroslavu Kuberovi a Poslanecké sněmovny Radku Vondráčkovi přednesl novoroční projev i premiér Andrej Babiš. Stalo se tak poprvé. Babiš promlouval k občanům prostřednictvím České televize, následně proslov zveřejnil na facebooku.

 

Babiš začal citací z novoročního projevu prezidenta Václava Havla z roku 1992. "O tolik let později si pokládám podobnou otázku. A vlastně trochu jednodušší. Dokážeme se radovat z toho, že se nám tak daří? Nemyslíte si, že se nám daří? Já ano," prohlásil premiér.

 

Většina politiků prý projevy kolegů nesledovala. Co na ně říkají ti, kteří ano? Podívejte se v reportáži:

 

Česko podle něj prožívá jedno z nejúspěšnějších a nejšťastnějších období své novodobé historie. Připomněl, že v HDP na hlavu Česko předehnalo Španělsko. Podle žebříčku kvality života jsme zase před Spojenými státy nebo Izraelem.

 

 

"Rosteme. Bohatneme. Víc než většina zemí eurozóny a Evropské unie. Děkujeme, že nám věříte a u nás doma utrácíte peníze a máte důvěru v naši stabilitu," uvedl Babiš.

 

Dlouhodobý růst podle něj musí být postaven na investicích. Zmínil proto Národní investiční plán, který vláda představila v polovině prosince. "Představte si, že bych byl Harry Potter, měl kouzelnou hůlku a proměnil ty projekty hned teď ve skutečnost. Stali bychom se okamžitě druhým Švýcarskem," dodal.

 

Opozice, která národní plán kritizuje, je podle Babiše zbytečně negativní. Do diskuze o dalších investicích chce prý vláda zapojit přímo občany. Důležité je podle něj dokončit co nejdříve dálniční síť a vyřešit problémy ve zdravotnictví i ve školství.

 

 

"Samozřejmě investujeme do armády. Já už nechci jezdit k vojákům, říkat jim, jak jsme na ně hrdí, a zároveň sledovat, jak létají v těch starých ruských strojích," sdělil premiér. Připomněl také klimatickou změnu a boj proti nim - především proti suchu, digitalizaci a kybernetickou bezpečnost.

 

"Nemáme se čeho bát. Čeká nás skvělé období. Jsme Česká republika, země pro budoucnost," zopakoval na závěr Babiš svůj slogan. Do nového roku lidem popřál všem také hodně lásky a zdraví.

 

Celý projev:

TN.cz