VIDEO Vedl si svou

Babiš při interpelacích porušil pravidla. Za trest mu vypnuli mikrofon

Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 5.12. 2019 20:30
Téma:

Premiér Andrej Babiš dorazil do Sněmovny kvůli interpelacím poslanců. Na ně ale neodpovídal a předsedající schůze ho musel několikrát napomenout. Když se Babiš stále nedržel tématu, vypnul mu mikrofon.

Babiše hned po přestávce Sněmovny interpelovala poslankyně Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková. Vznesla dotaz na ratifikaci Istanbulské úmluvy, na kterou se jí prý neustále ptají voliči.

 

Když premiér došel k řečnickému pultíku, na dotaz Majerové vůbec nereagoval. Místo toho začal mluvit o jednání Sněmovny kvůli auditní zprávě k jeho střetu zájmů. Samotného jednání se Babiš neúčastnil.

 

Majerovou Babiš nejdříve poprosil o trpělivost, poté už spustil svůj projev. "Babiš nemá žádný střet zájmů a nic se nebude vracet," zopakoval poněkolikáté. "Opozice svolá schůzi kvůli střetu zájmů a paní ministryně ani nemá možnost to vysvětlit," pokračoval.

 

"Požádal bych, abyste se věnoval interpelaci, která byla na vás vznesena," zazněla první výtka předsedajícího schůzi Vojtěcha Pikala (Piráti). Následovaly další dvě, až Pikal musel pohrozit tím, že Babišovi odejme slovo.

 

 

To se také nakonec stalo, když Babišovi vypnul mikrofon. Premiér ještě několik vteřin mluvil naprázdno, než dal Pikal slovo Majerové, aby svůj dotaz zopakovala. I při další příležitosti Babiš dočetl svoje prohlášení, až poté poslankyni odpověděl.

 

Auditní zpráva Evropské komise o Babišově střetu zájmů dorazila do Česka v pátek. Opozice od té doby požadovala zveřejnění, což úřady neudělaly, ale Deník N ano. Auditoři dospěli k závěru, že Babiš je ve střetu zájmů, protože stále ovládá firmu Agrofert a zároveň má vliv na rozdělování dotací.

 

Dění ve Sněmovně jsme sledovali online:

On-line reportáž

Jednání Sněmovny o auditu k Babišově střetu zájmů

15:51

Celý Bartošův příspěvek:

 

[Fb:post]

 

15:49

"Věci se mají takto a je to fakt jednoduché. Převodem do svěřenských fondu, tak jak to udělal Andrej Babiš, si střet zájmu, jak vyžaduje český zákon, nevyřešil," napsal Bartoš.

15:46

Předseda Pirátů Ivan Bartoš na facebooku uvedl, že se poslanci ANO snaží zamlžit to, o co v auditu doopravdy jde.

TN.cz