volby v USA

Bidenova inaugurace se blíží! Trump ve Washingtonu zavedl nouzový stav

Téma:

Do inaugurace nového amerického prezidenta zbývá posledních osm dní. Bezpečnostní složky se teď více než kdy jindy připravují na udržení pořádku v hlavním městě. FBI varuje, že by ve Spojených státech mohly propuknout násilné protesty. Dosluhující hlava státu proto ve Washingtonu vyhlásila nouzový stav.

V den inaugurace Joea Bidena by ve Washingtonu mělo na bezpečnost dohlížet až 15 tisíc příslušníků Národní gardy. "Nebojím se pronést přísahu venku. Byl jsem proškolen. Ale myslím, že je velmi důležité, aby ti, kteří se účastnili té vzpoury, ohrozili životy jiných lidí a zničili veřejný majetek, za to nesli odpovědnost,“ nechal se slyšet Biden.


Středeční útok na Kapitol dávají nejen demokraté za vinu právě dosluhujícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi, kterého se snaží na poslední chvíli z funkce sesadit. "Usnesení Sněmovny vyzývá viceprezidenta Michaela R. Pence ke svolání a mobilizaci vedoucích pracovníků výkonných útvarů kabinetu a k aktivaci čtvrtého oddílu 25. dodatku k prohlášení prezidenta Donalda J. Trumpa za neschopného vykonávat povinnosti svého úřadu,“ požadoval jeden z úředníků.

 


Na rozhodnutí měl viceprezident Mike Pence 24 hodin. Nakonec se rozhodl Trumpa neodvolat, a tak demokraté podají ústavní žalobu. Trumpovi se od střetů v Kapitolu ztenčuje základna spolupracovníků. Svou funkci opustilo 10 úředníků, včetně tří ministrů.


"Odstupuji z funkce ministra. Tento krok mě mrzí. Měl jsem v plánu vydržet do konce funkčního období. Bohužel, toto rozhodnutí bylo učiněno na základě nedávných událostí,“ řekl bývalý ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf.


Donald Trump už dříve oznámil, že moc Bidenovi předá v klidu, na inauguraci ale nedorazí. Naopak Mike Pence i Trumpova dcera Ivanka svou účast potvrdili.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Anežka Pichrtová, ls TN.cz