Anketa Ministr zdravotnictví

Lež o podpisu, "blábol" o mrtvých. Oznámkujte ministra Jana Blatného!

Jan Blatný, pořad Napřímo
Zdroj: TV Nova
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO)
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
24.1. 2021 17:14
Téma:

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) řídí momentálně nejdůležitější resort od konce října. Brněnský lékař do jeho čela přišel s nulovými politickými zkušenostmi. Už se setkal i s nekompromisní kritikou, když ve své funkci několikrát přešlápl. V sobotu zpochybnil oficiální statistiku, když řekl TN.cz, že pouze 30 procent obětí covidu-19 zemřelo v přímé souvislosti s nemocí. Prý jde o "blábol", Blatný si ale na výroku trvá. Jak si stojí v boji s epidemií podle vás? Oznámkujte ho jako ve škole.

Během podzimní vlny koronaviru se na ministerstvu zdravotnictví odehrálo personální zemětřesení.

 

Po rezignaci Adama Vojtěcha ho na měsíc vystřídal Roman Prymula. Nechvalně známá noční schůzka s šéfem poslanců hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem stála epidemiologa, který je považován za architekta jarních protiepidemických opatření, křeslo a premiér Andrej Babiš (ANO) si do čela důležitého resortu vybral Jana Blatného (za ANO).

 

Brněnský hematolog z bohunické fakultní nemocnice začal boj s covidem-19 řídit bez předešlých politických zkušenosti. Neznalost mnohdy tvrdého prostředí se promítla i do jeho veřejného vystupování.  

 

 

Anketa

Jak si od nástupu do funkce vede ministr zdravotnictví Jan Blatný?

Hlasovalo 3074 lidí.

Prezident Miloš Zeman jmenoval Jana Blatného ministrem zdravotnictví 29. října loňského roku. Okamžitě vyšlo najevo, že jeho podpis figuruje pod peticí spolku Milion chvilek pro demokracii za odstoupení premiéra Babiše. Ačkoliv bylo prokazatelné, že je jeho, Blatný to nejprve popřel.

 

Mlžit se snažil i o den později. "Hmm, ne," odpověděl na dotaz televize Nova, zda může svůj podpis pod peticí potvrdil. Teprve na večerní tiskové konferenci si nejspíš uvědomil, že zapírání je úsměvné, a k podepsání petice proti Babišovi se přiznal (psali jsme tady). Předseda vlády se nechal slyšet, že mu to nevadí, protože si Blatného za ministra nevybral kvůli vzájemným sympatiím. Objevovaly se hlasy, že svým zatloukáním zvládl za pár hodin narušit důvěru.

 

Problematický PES, čachry s mrtvými?

 

Na nešťastnou začátečnickou chybu se ale rychle zapomnělo a Blatný mohl začít s řízením ministerstva. V listopadu představil protiepidemický systém PES, podle kterého se dodnes řídí opatření proti šíření koronaviru. Vláda do něj ale několikrát zasáhla a jeho spoluautoři, vědec Jan Kulveit z Oxfordské univerzity a ekonom Jakub Steiner z Curyšské univerzity, ji za to sepsuli s tím, že kvůli nedomyšleným zásahům nebude PES správně fungovat (podrobnosti si přečtěte zde).

 

 

Blatný čelil kritice i kvůli prosincovému zákazu pití kávy či jiných horkých nápojů na ulici z kelímku. "Není to omyl," trval si tehdy na svém, přestože většina Česka nechápavě kroutila hlavou. Proti nařízení se ohradil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), premiér Babiš ho označil za chybu (více čtěte tady). 

 

S nelibostí se setkal i souhlas Blatného s novoročním obědem prezidenta Zemana s premiérem Babišem a jejich rodinami, přestože zbytku občanů vládní nařízení hromadné akce v tolika lidech zapovídala. Nejvyšší ústavní činitelé nakonec sami obrátili a sešli se bez příbuzných.

 

Bouřlivou debatu rozvířil Jan Blatný i tento týden, když prohlásil, že se do statistiky obětí covidu-19 počítají i nakažení lidé, kteří podlehli po autonehodě. V sobotu navíc řekl TN.cz, že pouze 30 procent z 15 tisíc evidovaných obětí zemřelo v přímé souvislosti s koronavirem. Ohradil se proti tomu Kulveit a v České televizi i šéf České lékařské komory Milan Kubek s tím, že jde o ministrův "blábol".

 

Dvoumetrové rozestupy už nebudou kvůli mutaci stačit, prohlásil Prymula:

TN.cz