Očkování proti koronaviru

Česko má 60 až 75 tisíc očkovaných, řekl Babiš. Blatný chce počítat jinak

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Aktualizováno 19:59
13.1. 2021 6:54
Téma:

Polní nemocnice na brněnském výstavišti od pondělí funguje jako první očkovací centrum v Česku. Na kontrolu ve středu přijeli předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Premiér oznámil, že vakcínu už v Česku dostalo přes 61 tisíc lidí. Vzhledem ke zpoždění dat ale může být naočkovaných až 75 tisíc.

Ze záložní nemocnice na brněnském výstavišti je očkovací centrum. Od tohoto týdne tam probíhají zátěžové zkoušky. Vakcínu tam lidé zatím dostávají po desítkách.

 

Na kontrolu ve středu přijeli premiér Andrej Babiš s ministrem zdravotnictví Janem Blatným. "Toto je první velké vakcinační centrum v Česku, které začalo fungovat už v pondělí 11. ledna, a to bez velké pozornosti. Za ten čas naočkovali 1 500 lidí. Je tady 15 týmů, které očkují 300 lidí za hodiny. Kapacita toho centra je 3 600 lidí denně za 12 hodin," řekl Babiš na tiskové konferenci.

 

Podle předsedy vlády je v Česku přes 61 tisíc naočkovaných. Web ministerstva, jenž udává 19 tisíc lidí, kteří dostali vakcínu, prý není aktuální. "Je tam časový posun mezi tím nahlášením. Odhadujeme, že je to přibližně 70 až 75 tisíc lidí, kteří už byli naočkováni. Není pravda, že by Česká republika neočkovala," ubezpečil.

 

 

Blatný chce změnit způsob, jakým se eviduje počet naočkovaných. "Příští týden začnou běžet i druhé dávky očkování pro ty, kteří už dostali tu první. Potom bude správné vykazovat nikoliv naočkované osoby, ale vydané dávky. Musíme si uvědomit, že část té vakcíny bude nyní používána právě na druhou očkovací dávku," prohlásil ministr zdravotnictví.

 

Je prý klíčové, aby vykazování použitých vakcín bylo absolutně bezchybné. "Je potřeba zajistit, aby bylo jednotné a přesné k tomu dni, kdy k té změně vždy dojde," doplnil šéf resortu zdravotnictví.

 

Na jižní Moravě má kromě brněnského vzniknout sedm dalších očkovacích center. Měla by vzniknout třeba v Břeclavi, Vyškově nebo ve Znojmě.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz