koronavirus v Česku

Nákup stromků a kaprů: Ministr řekl, jak by v Česku mohly vypadat Vánoce

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 15:27
20.11. 2020 12:40
Téma:

V České republice stále probíhá komunitní šíření nákazy, prozradil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Hodnota indexu v systému PES se ale blíží třetímu stupni. Pokud vše půjde dobře, už brzy by mohlo nastat významnější rozvolňování. Nebude to ale dřív než za týden, upozornil Blatný. Ujistil však veřejnost, že vánoční stromky i kapři na Vánoce budou. Pravidla pro prodej však ministerstvo upřesní až příští týden.

"Co se týče vánočních opatření, zejména vánočních trhů, prodeje stromků a kaprů, případě i Mikuláše, v jednom z mimořádných opatření, které bude pan ministr předkládat dnes na vládě, jsou i podmínky pro prodej vánočních stromků a kaprů. Bez toho si české Vánoce asi neumíme představit," uvedla na páteční tiskové konferenci hlavní hygienička Jarmila Rážová.

 

"Komunikujeme dále ta pravidla, která by měla být v souladu s platným stupněm systému PES v té době a budeme je prezentovat příští týden," dodala. "Takže jinými slovy kapři a stromečky budou a co se týká Mikuláše, tak to uvidíme za týden," doplnil ji ministr zdravotnictví.

 

Vývoj epidemiologické situace

Průměrný denní přírůstek za poslední týden se pohybuje okolo pěti tisíc, uvedla Rážová. "Nadále se potýkáme s tím, že probíhá celkem asi 1134 událostí, které jsou řešeny v sociálních zařízeních. Riziková skupina je stále zasažená," dodala.

 

Blatný zdůraznil, že procento pozitivních testů klesá, ale pomalu. Stále jsme na zhruba 25 procentech. "Pořád tak dochází ke komunitnímu šíření nákazy," prozradil. Reprodukční číslo je aktuálně 0,7.

 

 

Bezpečným podílem pozitivních testů je podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška pět procent. "Denně přibývá přes 1000 nakažených ve věkové kategorii 65 a více," upozorňuje. Klesá ale počet hospitalizací. Pokud se udrží reprodukční číslo 0,7, znamená to, že ze všech možných scénářů se naplní ten nejvíce příznivý, tvrdí Dušek.

 

Rozvolňování opatření 

Už od minulého pondělí se hodnota indexu v systému PES pohybuje ve čtvrtém stupni. Až doposud ale stále platí opatření odpovídající pátému, tedy nejvyššímu stupni. O přesunu Česka do čtvrtého stupně a následném rozvolňování rozhodne vláda na odpoledním jednání.

 

První rozvolňování už nicméně začalo. Tento týden se otevřely psí salony a ve středu ministr školství Robert Plaga (za ANO) oznámil, že se od příštího týdne začnou do škol vracet další žáci.

 

 

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dokonce požaduje rozvolnění opatření týkajících se obchodů, a to i přesto, že to čtvrtý stupeň systému PES neumožňuje. Jeho návrh ale Blatný odmítl podpořit. "Slíbili jsme, že se budeme striktně řídit systémem PES, tak se jím tedy řiďme. Systém je nastolen adekvátně situaci," prohlásil.

 

Rozvolňování ale přesto může být rychlejší, než se čekalo. Hodnota indexu se totiž aktuálně blíží třetímu stupni. "Pokud vše půjde dobře, nový stupeň může nastat nejdříve za týden," uvedl Blatný. Pro přesun do nového stupně je totiž potřeba, aby se příznivé hodnoty udržely alespoň sedm dní za sebou.

TN.cz