Zdražování potravin

Cena zeleniny a ovoce stále roste! Kilo papriky stojí i více než kuřecí

Martin Kočárek
Martin Kočárek
26.4. 2020 20:21
Téma:

Cena čerstvé zeleniny je u nás na rekordní úrovni. Zdražování, které začalo v lednu, ještě podtrhla koronavirová krize. Kvůli omezení pohybu se farmáři potýkají s nedostatkem sezónních pracovníků, takže pole nemá kdo obdělávat. Kilogram rajčat tak v obchodech stojí už téměř dvojnásobek toho, co loni. Výrazně nahoru šly i ceny ovoce.

Paprika bílá stojí v obchodech 90 korun, červená 130 korun a žlutá 120 korun. Tohle je teď realita na pultech českých supermarketů. A to jsme přitom na začátku března bědovali, že bílá paprika stojí 75 korun. Za pár týdnů se její cena zvedla o 15 korun.

 

"Ty vado, za tu cenu ať si to nechají,“ uvedl jeden z lidí oslovený štábem TV Nova.

 

Drahé je i ovoce, třeba jablka stojí 37 korun. Cena je extrémní také u citrónů, které koupíte za 64 Kč/kg.

 

 

"Já asi nekoukám na ceny, je pravda, že vím, že je to drahé. Když potřebuju jíst, tak si to ale koupím," dodává další oslovený.

 

V následující tabulce je vidět, jak šly ceny nahoru na rozdíl od předchozích let. V některých případech se zdražovalo skokově, a to i u masa. Proti loňsku si například za vepřovou plec připlatíme 40 korun. Zatímco v lednu se zdražovalo kvůli špatnému počasí, teď prý ceny šponuje epidemie koronaviru.

 

 

"V letošním roce už to o moc lepší nebude. Vznikla nám tady pandemie a s tím souvisí nedostatek lidí v zemědělství, typicky sezónních pracovníků. Ten problém bude obdobný i u nás, pěstitelé křičí, že nemají lidi," řekl ředitel Potravinářské komory pro programování a strategii Miroslav Koberna.

 

Podle zemědělského svazu část letošní úrody ovlivní mrazy ze začátku dubna, ale i sucho, které předpovídají meteorologové. Kvůli tomu by mohlo ještě výrazněji zdražit například ovoce.

ls TN.cz