Pohonné hmoty

Ceny nafty a benzínu letí stále nahoru. Zdražování bude pokračovat

David Pik
David Pik
Publikováno 5. 7. 2020
Téma:

Ceny benzínu a nafty v Česku letí stále nahoru. Může za to dražší ropa na světových trzích a také začátek hlavní letní motoristické sezóny. Někde už dokonce padla i 30korunová hranice za litr. A zdražování bude podle ekonomů pokračovat.

Řidičům od Aše po Jablunkov začíná být u čerpacích stanic opět horko, a není to jen letními teplotami. Ceny pohonných hmot opět stoupají. Natankování plné nádrže se řidičům oproti začátku června prodraží až o 250 Kč.

 

Řidiči se zdražením bojují tak, že tankují méně litrů, ale zato častěji. Příčiny zdražování jsou dvě. Cena ropy, která se oproti dubnu zvedla na dvojnásobek, a začátek prázdninové sezóny.

 

 

"Začíná letní sezóna a lidi cestují," říká Petr Pospíšil, vedoucí čerpací stanice. Nejdražší jsou pohonné hmoty tradičně v Praze a na dálnicích. Na dálnici D1 u Jihlavy magická 30korunová hranice za litr pohonných hmot už padla.

 

V Ústí nad Labem teď stojí litr benzinu 27,90. Nafta je o necelé tři koruny dražší. Ve Zlíně zaplatíte za litr benzínu i nafty stejnou částku, a to 27,90. V Brně v Lesné stojí litr Naturalu 27,70. Diesel tam pořídíte za 27,50.

 

 

"Řidičům se však stále vyplatí jet na dovolenou autem, ceny jsou stále výrazně nižší než před rokem," tvrdí ekonom Štěpán Křeček. Ekonomové odhadují, že se během letních měsíců mohou ceny ještě zvednout. Litr pohonných hmot by mohl zdražit až o dvě koruny.

kvo TN.cz