extrémní počasí

Česko má nejméně osm obětí povodní. Toto jsou jejich příběhy

Martin Klícha
Martin Klícha
23.6. 2020 15:13
Téma:

Během června v Česku několikrát udeřily velmi silné bouřky, které přinesly přívalové deště. Hladiny některých řek začaly rychle stoupat, v rozvodněných tocích přišlo o život nejméně osm lidí, další dvě ženy se stále pohřešují.

První lidský život v souvislosti s bouřemi vyhasl už na začátku června. Situace byla velmi špatná zejména na Olomoucku. "Mohu potvrdit, že v souvislosti s přívalovým deštěm zemřela 48letá žena. Stalo se to na Uničovsku," uvedl pro TN.cz policejní mluvčí Libor Hejtman. Jednalo se o ženu ze Šumvaldu, která byla manželkou policisty Petra a matkou dvou dětí. Více se dočtete ZDE.

 

Ve stejný den se také začala pohřešovat 74letá žena, pod kterou se utrhl břeh rozvodněného potoka v Oskavě. Desítky policistů, záchranářů a hasičů hledaly dlouhé dny, zatím se ale ztracenou seniorku najít nepodařilo.

 

Další detaily se dozvíte v reportáži TV Nova:

 

Povodeň pak 14. června vzala život muži na Kolínsku ve Vinařicích, kde seniora zřejmě strhla voda proudící z polí. Muže bez známek života objevila policejní hlídka, v oživování policisty vystřídali záchranáři, lékař ale musel nakonec konstatovat smrt.

 

 

Další úmrtí v souvislosti s přívalovými dešti či povodněmi přišlo 20. června. V oblasti Arnultovic, Jindřichova a Janova na Bruntálsku byla v místním vodním toku spatřena dvě těla. Tělo muže staršího 60 let se podařilo vytáhnout. Žena se ale stále pohřešuje. "Aktuální situace, zejména silný proud vody, a další okolnosti neumožňují v této chvíli záchranářům realizovat rozsáhlejší pátrací akci. Pátrání tak probíhá vizuálně, přičemž jsme stále v kontaktu s polskými kolegy ," sdělila tehdy mluvčí policie Soňa Štětínská.

 

Více v reportáži TV Nova:

  

Snaha vyfotografovat rozbouřenou vodu se vymstila 63letému muži z Uherského Hradiště. Podle informací televize Nova šel muž v neděli 21. června kolem poledne fotit rozvodněný potok Hrubár v Lopeníku. Během focení zřejmě do potoka spadl. Protože se s ním rodina nemohla zkontaktovat, zalarmovala hasiče a policii. Ta po muži vyhlásila pátrání. Policisté tělo muže našli více než kilometr daleko od místa zmizení.

 

Další podrobnosti najdete v reportáži TV Nova:

 

Tragédií skončil 21. června výlet muže s jeho dcerami na řece Morávce. Posádka na nafukovacím člunu nezvládla silný proud řeky před soutokem Morávky s Ostravicí. Starší dívka i otec se dostali na břeh, osmiletá holčička ale nevyplavala.

 

"Dospělá osoba a jedno nezletilé dítě se dostali na břeh poblíž soutoku, třetí, nezletilá osoba, byla ve vážném stavu vytažena z vody hasiči ve spolupráci se zdravotnickými záchranáři až na řece Ostravici," uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Marek Gašparín.

 

 

Začal boj o život zraněné dívky, po více než tři čtvrtě hodině se lékařům podařilo obnovit činnost dívčina srdce. Holčička byla ve velmi vážném stavu letecky transportována do nemocnice. I přes veškerou snahu lékařů ale následně zemřela.

 

Holčička měla na sobě vestu i helmu, více se dozvíte v reportáži TV Nova:

 

Tragicky skončilo v pondělí 22. června sjíždění rozvodněné řeky Vsetínská Bečva. Čtveřice vodáků se rozhodla obejít jez v Hovězí. Pod ním ale dva muži najeli na kánoi blíže k jezu, strhl je proud, loď nabrala vodu a převrátila se. Zbývající dvojici se podařilo jednoho ze svých kamarádů vytáhnout, ten byl poté v kritickém stavu převezen do nemocnice. Druhý muž byl nalezen dva a půl kilometru od místa převrácení.

 

V pondělí pak přišla smutná zpráva. Vodák, kterého převezli do Vsetínské nemocnice, svým zraněním ráno podlehl. V podobnou chvíli přišla informace o smrti dalšího muže, který od pátku bojoval o život poté, co se s lodí převrátil u jezu u obce Velká nad Veličkou.

TN.cz