ONLINE nákaza koronovirem

Čína uzavřela už tři města. Smrtící virus se rozšířil do dalších zemí!

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 24. 1. 2020 7:22
23.1. 2020 13:24
Téma:

Čínské úřady ve čtvrtek rozhodly, že město Wu-chan, ve kterém vypukla epidemie koronaviru, bude zcela uzavřeno až do odvolání. Posléze se blokáda rozšířila i na další dvě města, která leží ve stejné provincii. Obyvatelé mají zákaz vyjíždět. Nákazu na svém území oznámily další dva státy - Singapur a Saúdská Arábie. Případ v Saúdské Arábii se ale nakonec ukázal být falešným poplachem.

Jedenáctimilionovém město Wu-chan svírá pocit úzkosti. Čína se ve čtvrtek rozhodla vyhlásit blokádu ve snaze zabránit šíření nového koronaviru, který má na svědomí už 17 životů. Informovala o tom britská televize BBC.

 

O několik hodin později úřady rozhodly o uzavření dalších dvou měst. Blokáda byla vyhlášena nejprve v Chuang-kangu. Třetím uzavřeným městem je E-čou. Všechna se nachází v provincii Chu-pej, která je nejsilněji postižena nákazou.

 

On-line reportáž

Epidemie čínského koronaviru

21:40

Tři lidé ve Skotsku nyní podstupují testy kvůli podezření na nakažení koronavirem. Dvěma bylo diagnostikováno chřipkové onemocnění po cestě do Wu-chanu. "Zatím nejsou ve Spojeném království potvrzené žádné případy koronaviru, nebezpečí pro skotskou veřejnost je nízké," uvedla mluvčí skotské vlády podle agentury AP.

19:45

Světová zdravotnická organizace zatím kvůli koronaviru nevyhlásí celosvětový stav zdravotní nouze, uvedla agentura AP. 

19:15

Objevil se i případ, kdy se čínská turistka prý vyhýbala kontrole kvůli viru na letišti, aby se dostala do Francie. Lidé na sociálních sítích ji za to začali kritizovat. Žena totiž měla horečky a kašel, což jsou příznaky smrtícího koronaviru. Pochází také z města Wu-chan, kde je situace nejhorší. Čínské úřady proto své občany vyzvaly, aby se kontrolám rozhodně nevyhýbali. 

 

Úřady obyvatelům nařídily, aby z města neodcházeli a neodjížděli. Ve Wu-chanu se rozmáhá panika. Lidé mají nařízeno nosit v ulicích roušky. Někteří z nich se na sociálních sítích svěřili, že se jim chtělo plakat, když se dozvěděli o uzavření města. Jiní se obávají nedostatku potravin a tvrdí, že se cítí, jako by nastal konec světa.

 

V obchodech se tvoří obří fronty a regály se rychle vyprazdňují. Zoufalí lidé se snaží vytvořit si zásoby. U pokladen dochází ke rvačkám. A ceny potravin prudce rostou.

 

 

Až do odvolání byly ve všech třech městech pozastaveny lety, vlaky i autobusy. Omezení vstoupilo v platnost v deset hodin dopoledne místního času. Letiště a vlaková nádraží, kde jsou normálně davy lidí, zejí prázdnotou. U východů stojí vojáci a policisté.

 

 

Na příjezdových cestách na okraji města byly postaveny bariéry, aby nikdo nemohl ani přijet, ani odjet. Nejenže obyvatelé nesmí vycestovat - úřady jim doporučily, aby příliš často nevycházeli ven, vyhýbali se veřejným prostorům a velkým davům. Ruší se všelijaké kulturní akce, muzea a knihovny mají zavřeno.

 

 

Oficiální počet nakažených už překročil pět stovek. Reálná čísla ale mohou být mnohem vyšší. Téměř stovka pacientů je v kritickém stavu. Všech 17 obětí zemřelo v provincii Chu-pej, jejímž hlavním městěm je právě Wu-chan, kde je ohnisko epidemie.

 

Muže z Wu-chanu v Hongkongu převezli do nemocnice kvůli možné nákaze koronavirem:

 

Virus se měl objevit na trhu s mořskými plody, kde probíhá nelegální obchod s volně žijícími zvířaty. Trh je od začátku roku uzavřený. Podle některých vědců může nemoc pocházet od hadů, jiní toto tvrzení ale zpochybňují.

 

Kde přesně se nový kmen koronaviru vzal, to nikdo neví. Lékaři ale už potvrdili, že se přenáší z člověka na člověka. Jak přesně k tomu ale dochází, to je zatím záhadou. Aktuálně na povrch vyplavala další znepokojivá informace - virus se dokáže mutovat. To úřadům znesnadňuje zabránit šíření epidemie. Více informací o šíření koronaviru se dozvíte v reportáži TV Nova:

 

 

Hlavní hygienička a náměstkyně ministra zdravotnictví Eva Gottvaldová v rozhovoru pro televizi Nova popsala vážnost hrozby koronaviru pro Česko a co by měl člověk dělat, pokud se vrátí z Asie a pociťuje příznaky choroby. Na rozhovor se můžete podívat zde:

 

 

Virus se dostal i za hranice Číny. Případy nakažení ohlásilo Japonsko, Tchaj-wan, Jižní Korea a Spojené státy. Ve čtvrtek se nemoc objevila i v Singapuru, jeden případ ohlásila i Saúdské Arábia. Nakaženou měla být zdravotní sestra původem z Indie. Nakonec se ale ukázalo, že žena se nakazila jinou nemocí.

 

Existují obavy z celosvětové epidemie. Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu mimořádně zasedla, aby rozhodla, zda vyhlásí stav globální zdravotní krize.

 

 

Podívejte se na rozhovor s českým ministrem zdravotnictví Vojtěchem Adamem:

 

Podívejte se na reportáž ohledně opatření v České republice kvůli koronaviru:

 

 

Diskuze jsou však obsáhlé a pokračovat se v nich bude i ve čtvrtek. "Abychom se mohli rozhodnout, potřebujeme více informací. Proto jsem požádal pohotovostní výbor, aby se znovu sešel a pokračoval v diskuzi. Vyhlášení stavu krize beru velmi vážně a jsem připraven tento krok učinit pouze po pečlivém zvážení všech důkazů," uvedl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

 

 

Jak to ve spojitosti s výskytem koronaviru vypadlo na Letišti Václava Havla se můžete podívat zde:


 

Koronavirus postihuje dýchací soustavu a způsobuje zápal plic. Počáteční příznaky jsou horečka, kašel a slabost.


GALERIE: Čínské město Wu-chan se uzavřelo kvůli koronaviru

1
/
8
Zdroj: Profimedia
Čínské město Wu-chan se uzavřelo kvůli koronaviru - 1

TN.cz