Nastartujme Česko

Za tvrdý lockdown na dva týdny by Česko zaplatilo 230 miliard korun

Skoumalová Tatiana
Tatiana Skoumalová
Aktualizováno 21:10
5.11. 2020 18:00

Ekonomická krize způsobená pandemií nemoci covid-19 bude trvat ještě několik let. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu J&T banky. Ve čtvrtečním Nastartujme Česko byli hosty ekonom Petr Sklenář a analytik Pavel Ryska

"Pokud dojde k tomu, že ekonomika se omezí na polovinu, tak vznikne ztráta 60 miliard korun za jeden týden," řekl ekonom Petr Sklenář z banky J&T. Podle něj když by byl tvrdý lockdown na dva týdny, vznikne ztráta 230 miliard korun. 

 

Z průzkumu J&T banky vyplývá, že ekonomická krize způsobená pandemií koronaviru bude trvat minimálně do roku 2023. Podle Petra Sklenáře je to optimistický výhled. "Stát by měl více pomáhat firmám a měl by spíš škrtat u sebe. Rozhodně by stát neměl zvyšovat daně," sdělil ekonom.

 

 

Dalo by se očekávat, že lidé budou nuceni prodávat své byty kvůli nedostatku financí. Podle analytika ale sledujeme v posledních měsících spíš opak. "V září bylo poskytnutých 22 miliard korun na hypotékách, za které lidi nakupují byty. To spíš vede ke zvyšování cen nemovitostí," řekl analytik J&T banky Pavel Ryska. "V září 2020 byla průměrná výše poskytnuté hypotéky 2,8 milionů korun, což bylo o 400 tisíc víc než loňské září," dodal Ryska.

 

"Ideální investice neexistuje, ale nejhorší, co běžní spotřebitelé můžou udělat, je nechat peníze ležet na bankovním účtu," sdělil Sklenář. "Firemní dluhopisy například můžou překonat míru inflace, u nich je potřeba ale vybírat, jaké je finanční zdraví firmy," dodal Ryska. Zlato podle něj také může být investicí, která přesáhne inflaci.

 

 

Podle ekonomů jsme do této složitě doby vstoupili poměrně s dobrými podmínkami. Podle Sklenáře máme všechny předpoklady k tomu, abychom krizi zvládli. A Ryska ještě dodal, že do pár let bychom mohli být plně prosperující zemí, stejně jako po minulé ekonomické krizi.

 

Na reportáž z Televizních novin se podívejte zde:

TN.cz