očkování

Léková agentura potvrdila, že další vakcína může způsobit sraženiny

Očkování
Zdroj: Getty Images
Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 17:29
20.4. 2021 17:03
Téma:

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v úterý rozhodla o tom, že by na seznam vedlejších účinků vakcíny firmy Johnson & Johnson mělo být přidáno také varování o velmi vzácných případech tvorby krevních sraženin. Přínos vakcíny podle agentury ale stále převažuje nad riziky.

Problémy s krevními sraženinami se projevily u lidí pod 60 let do třech týdnů po podání vakcíny společnosti Johnson & Johnson, většinou se jednalo o ženy.

 

EMA nespecifikovala množství sledovaných případů, pracuje ale i s osmi případy ze Spojených států, kde bylo podáno přes sedm milionů dávek této vakcíny.

 

Výbor pro hodnocení rizik poznamenal, že se krevní sraženiny většinou vyskytovaly na neobvyklých místech spolu s nízkou hladinou krevních destiček a někdy krvácením. Sledované případy byly velmi podobné těm, které se objevily u vakcíny společnosti AstraZeneca.

 

 

"Covid-19 je spojen s rizikem hospitalizace a úmrtí. Hlášená kombinace krevních sraženin a nízké hladiny krevních destiček je velmi vzácná, celkový přínos vakcíny Covid-19 Vaccine Janssen při prevenci covid-19 převažuje rizika vedlejších účinků," informovala EMA.

 

Vzácné případy krevních sraženin se objevily už u vakcíny Vaxzevria společnosti AstraZeneca. Kvůli obavám přestalo touto vakcínou očkovat například Dánsko, k omezení přistoupilo i Německo.

 

Na reportáž TV Nova o vakcíně společnosti AstraZeneca se můžete podívat zde:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz