PARDUBICE

Děti byly v zavřeném autě jako v peci. Zpocené a zarudlé volaly maminku!

Petr Brzek
Petr Brzek, Roman Dolejský
Publikováno 3. 7. 2020
Téma:

Tři malé děti nechali rodiče v rozpáleném autě v centru Pardubic. Podle strážníků už začaly mít zdravotní problémy. Hlídka ale nakonec přemluvila pětiletou dívku, aby otevřela okno.

Auto těsně před polednem ve čtvrtek stálo v Pardubicích na přímém slunci, poblíž nebyl žádný stín. Teploty atakovaly třicítku. Hlídku na zavřené děti upozornili lidé, kteří šli okolo.


V zamčeném autě bylo pětileté, tříleté a sotva roční dítě. Strážníci zjistili, že všichny tři začínají mít zdravotní problémy. Děti byly zpocené, zarudlé, lehce malátné a volaly maminku.


"Naštěstí ve vozidle nebyla okénka na elektrické ovládání, ale na kličku. Strážníci tak ihned požádali nejstarší z dětí, pětiletou holčičku, aby ihned spustila okénka ve vozidle dolů. Poté děti uklidnili a začalo shánění rodičů," uvedli strážníci.

 


Na rodiče si strážníci počkali a přišli až po 20 minutách. "Ani jejich přístup nebyl ukázkový. Událost zlehčovali, matka se podivovala nad tím, že se strážníci o takovou věc zajímají," doplnila městská policie.


Štáb televize Nova přiblížil pokus, co se děje s lidským tělem, pokud je v autě vystavené slunečnímu žáru. Horko otupuje smysly, hraničních je pode záchranářů už 27 stupňů Celsia, jenže na palubní desce je přes 60. Za 20 minut je člověk kompletně zpocený.

 


Tělesná teplota stoupne o stupeň, tep vyskočí o deset úderů za minutu. Člověk ztrácí vodu pocením a tím klesne krevní tlak. Kvůli tomu se podle lékařů neokysličuje mozek a člověk může omdlít. Ohrožení jsou v horku i řidiči, kterým hrozí mikrospánek.


Strážníci případ zavřených dětí předali pardubickému magistrátu. Postup rodičů prověří sociální pracovníci.
 

Související témata:
TN.cz