FINANCE

Druhá vlna zasáhne tvrdě ekonomiku. Stát přijde o stovky miliard

Dominika Janochová
Dominika Janochová
25.10. 2020 22:13
Téma:

Druhá vlna epidemie koronaviru bude podle ekonomů stát českou ekonomiku stovky miliard korun. Pokud by vládní opatření proti šíření nemoci trvala až do konce roku, přišla by Česká republika o zhruba 300 miliard. To by mohlo připravit o práci až 100 tisíc lidí a výrazně podražit by mohla elektronika nebo potraviny.

Kompenzace pro podnikatele, ošetřovné na děti nebo úlevy na daních. To všechno stojí státní kasu miliardy korun. "Do ekonomiky šlo k 30. září přes 200 miliard, počítáme, že ta částka se bude dále navyšovat prostě,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

 

"V krátkém období to možná bude vypadat, že se neděje tolik, protože stát se zadluží a vykryje tu ekonomickou ztrátu tím, že část těch nákladů poneseme všichni jako daňoví poplatníci,“ uvedl ekonom Mojmír Hampl.

 


Pokud by vládní opatření proti koronaviru měla trvat až do konce roku. Česká ekonomika by podle ekonomů přišla o stovky miliard korun. "O práci by v takovém případě přišlo až sto tisíc lidí a také hrozí oslabování koruny, protože by investoři byli znejistělí ohledně toho, zda vláda je schopna vůbec tu situaci nějakým způsobem řešit,“ informoval ekonom Lukáš Kovanda.

 

 

Podle ekonomů se nedá očekávat, že by se ekonomika v následujících měsících začala vracet do normálu. Nejoptimističtější scénář počítá se zlepšením ekonomické situace v roce 2022.


Na názor ekonoma Davida Marka, se podívejte v reportáži TV Nova:


 

Související témata:
jh TN.cz