Evidence tržeb

Dvě firmy z Ostravy obešly systém EET. Posílaly jen část tržeb

Lucie Cochlarová
Lucie Cochlarová
Aktualizováno 9.10. 2019 20:49
Téma:
EET

Zástupcům dvou ostravských firem se podle policie podařilo obejít a prolomit systém Elektronické evidence tržeb (EET). Finanční správě měly společnosti posílat menší tržby, než ve skutečnosti. Stát tak na daních připravily podle kriminalistů o 14 milionů korun.

Podle policistů jde o první takový případ v Česku. Skupinka lidí z Ostravy přišla na to, jak obejít systém Elektronické evidence tržeb. "Provozovatelé e-shopu si najali IT specialistu, který na základě jejich požadavku provedl na pokladním systému takové úpravy, že pak do systému elektronické evidence tržeb odcházela jen část příjmů a další část tržeb byla zatajena," vysvětlil šéf krajské hospodářské kriminálky Radim Witta.

 

Při domovních prohlídkách policisté zajistili i netradiční kousky, například drahé hodinky. "Provedli jsme několik domovních prohlídek, kdy se jednalo o čtyři rodinné domy, dva byty, šest motorových vozidel, vybrané provozovny, jeden sklad a tři kanceláře," popsal vedoucí odboru hospodářské kriminality moravskoslezské policie Martin Válek.

 

 

Na daňové úniky se přišlo díky takzvané daňové kobře a spolupráci policie s finančním úřadem. "Šlo o velmi kvalifikovaný zásah, který vyžaduje vysoce odborné znalosti. Není tedy důvod ke zvýšení technického zabezpečení systému EET," uvedl ředitel finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj Bronislav Kadlubiec.

 

Podle ministerstva financí se nejednalo o žádné prolomení systému evidence tržeb, ale o prosté porušení zákona, kdy obchodník část tržeb nepřiznával.

 

"V důsledku úpravy pokladního zařízení nebyly tržby obchodníka zasílány do systému EET. Obchodník tak úmyslně mařil evidenci tržeb. Finanční správa disponuje mechanismy, jak toto podvodné jednání odhalit, což se i v tomto případě potvrdilo. Zdůrazňujeme, že se jednalo pouze o zásah do vlastního pokladního zařízení a veškeré systémy Finanční správy jsou nadále naprosto bezpečné," tvrdí zástupce tiskového mluvčího ministerstva Jakub Vintrlík.GALERIE: Zabavené věci z policejní kontroly

1
/
8
Zdroj: Policie ČR
Zabavené věci z policejní kontroly - 1

pan TN.cz