opatření kvůli koronaviru

EU zpochybňuje uzavírání hranic, poškodí to podle ní silně ekonomiku

Policejní kontrola na hranicích
Zdroj: Profimedia, Petr Lundák / MAFRA
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 13. 3. 2020
Téma:

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová zpochybnila rozhodnutí České republiky a dalších členských států uzavřít své hranice. Jedná se podle ní o nepřiměřené opatření, které může mít zásadní dopad na ekonomiku.

Zakázat plošně lidem cestovat a uzavřít hranice podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové není účinné. Její vyjádření bylo reakcí na mimořádná opatření, která zavedla Česká republika, Slovensko, Maďarsko nebo Rakousko.

 

"Některé kontroly mohou být odůvodněné, ale všeobecný zákaz cestování nepovažuje ani Světová zdravotnická organizace za efektivní," uvedla von der Leyenová podle agentury AP. "Tato opatření mají navíc silný dopad na společnost a ekonomiku, narušují život lidí a přeshraniční obchod," tvrdí.

 

 

Místo zákazů by podle ní měly země provádět na hranicích zdravotní kontroly. "Každé opatření musí být přiměřené," dodala. Eurokomisařka Ylva Johanssonová v pátek představí na setkání ministrů vnitra členských států konkrétní návrhy na provádění screeningu.

 

Každé opatření by podle von der Leyenové navíc mělo být přijímáno v koordinaci s Bruselem. "Členské státy mezi sebou musí spolupracovat. To je jediný způsob, jak zajistit našim občanům zdravotní péči, ať už jsou kdekoli," řekla.

 

V pátek česká vláda přijala nová opatření kvůli koronaviru. Více informací zjistíte v reportáži TV Nova:

TN.cz