Ministr školství

Hádky kvůli očkování na covid-19. Učitelé musí mít přednost, chce Plaga

Plaga a Blatný
Zdroj: TV Nova
Ministři školství a zdravotnictví Robert Plaga a Jan Blatný
Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 16:30
29.12. 2020 16:20
Téma:

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) není spokojený se strategií, kterou se řídí očkování proti covidu-19 v Česku. Vadí mu, že pedagogové podle ní nemají jít "na řadu" mezi prvními.

"Možnost očkování pro pedagogické pracovníky byla dohodnuta s ministerstvem zdravotnictví jako jedna z priorit očkovací strategie. Nová verze vakcinační strategie tomu však neodpovídá," napsal Plaga na twitteru.

 

A volá po změně. "Ministerstvo školství bude po ministerstvu zdravotnictví požadovat úpravu vakcinační strategie tak, aby byli maximálně upřednostněni pracovníci mateřských a speciálních škol," tvrdí ministr Plaga.

 

 

Právě mateřinky a speciální školy (spolu s prvními dvěma ročníky škol základních) zůstávají podle protiepidemického systému PES v provozu i během pátého, nejpřísnějšího stupně opatření. Nepřecházejí tak na distanční výuku.

 

Opomenutí pedagogů ve vakcinační strategii kritizuje i Pedagogická komora. "Opakovaně jsme navrhovali, aby mezi skupiny, které budou moci využít přednostně očkování, byli zařazeni především učitelé MŠ i speciálních škol, protože nejsou ve své práci nijak chráněni. Přednostní možnost očkování by se měla týkat rovněž dalších pedagogických pracovníků, a to nejen ve školách, ale například i v dětských domovech. Mezi prioritní skupiny by měly patřit i kuchařky ve školních jídelnách a ostatní nepedagogičtí pracovníci ve školách i dalších školských zařízeních," uvedla komora v tiskové zprávě. Podle ní jsou nyní ve strategii očkování zařazení jen učitelé ze základek.

 

 

Redakce TN.cz požádala o reakci na kritiku přímo ministerstvo zdravotnictví. To ujišťuje, že na nikoho nezapomene. "Vnímáme potřebu, aby měli možnost být očkováni všichni pedagogičtí pracovníci, a proto můžeme ujistit, že žádné pedagogy, ani ty z mateřských či speciálních škol, neopomeneme. Ministerstvo zdravotnictví pracuje na metodice pro očkování, v níž toto bude explicitně zohledněno," ujistila mluvčí resortu Barbora Peterová.

 

Očkování proti covidu-19 začalo v Česku v neděli, dodání další várky vakcín se ale zpožďuje kvůli logistickým problémům. Jako první se nechal očkovat Andrej Babiš (ANO), vakcínu dostávají přednostně především zdravotníci.

 

Premiér v pondělí v Televizních novinách prozradil, že chce, aby se z každé ampule dodávané vakcíny mohlo očkovat šest lidí, nyní je to pět. Změnu už projednává s Evropskou komisí.

 

Poslechněte si, co premiér o očkování řekl:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz