Evropská komise

Hlasování na poslední chvíli! Vláda chce Jourovou jako eurokomisařku

Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 20:52
26.8. 2019 14:27

Vláda na svém pondělním zasedání potvrdila nominaci Věry Jourové do Evropské komise. Bývalá ministryně pro místní rozvoj v kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) to uvedla na tiskové konferenci.

Vláda Andreje Babiše (ANO) nominaci schválila na poslední chvíli. Členské země totiž musely nejpozději do 26. srpna odevzdat seznam potenciálních eurokomisařů. V září pak proběhne tzv. grilování, neboli slyšení kandidátů na eurokomisaře v Evropském parlamentu.

 

Na říjnovém zasedání Europarlamentu od 22. do 24. října letošního roku by se mělo hlasovat o Evropské komisi jako celku. Už ve středu se však má Jourová setkat s novou předsedkyní komise Ursulou von der Leyenovou.

 

Jourová by v nové komisi chtěla mít na starosti digitální agendu, vnitřní trh nebo obchod. Od listopadu 2004 byla komisařkou pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví. "Myslím si, že svoje stávající portfolio odevzdávám v dobré kondici," zhodnotila politička své předchozí období na tiskové konferenci.

 

 

Bývalá ministryně pro místní rozvoj vystudovala Filozofickou a Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Jourová v minulosti působila také jako vedoucí odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina a náměstkyně pro evropskou integraci na ministerstvu pro místní rozvoj.

 

Věra Jourová je podle časopisu Forbes nejvlivnější Češkou:

 

TN.cz