Volby 2020

Hnutí ANO ostrouhalo. V krajích už je jasné, kdo bude vládnout

František Nyklas
František Nyklas
22.10. 2020 14:07
Téma:

V 11 krajích už je jasné, kdo bude po podzimních volbách vládnout. V pátek má podepisovat v Olomouckém kraji koaliční smlouvu uskupení v čele s Piráty. Na vedení se dohodli bez vítězného hnutí ANO. Zbývají tak dva kraje, ve kterých ještě není rozhodnuto.

Přestože ANO zvítězilo v deseti krajích, tak pouze ve třech se jeho zástupcům zatím podařilo získat vládu. V Ústeckém, Moravskoslezském a Zlínském. V Karlovarském kraji by si náměstkyně hejtmana Jana Mračková Vildumetzová z hnutí ANO přála většinovou koalici s ODS a KDU ČSL.

 

Na spolupráci už kývli tři zástupci z hnutí Místní a dva z hnutí Vaše volba pro kraj. Potřebují ještě souhlas jednoho zástupce ze Starostů našeho kraje. Představitele těchto menších stran se rozhodli jednat samostatně, jejich kolegové se od nich distancovali.

 

 

Nicméně hnutí ANO by tak získalo se svými spojenci v zastupitelstvu potřebnou většinu. A o vládu hnutí ANO bojuje i v Plzeňském kraji. Svým potenciálním partnerům z řad ODS, TOP09, hnutí STAN a Pirátů nabízí dokonce šest míst v radě. Na postu hejtmana ale ANO trvá.

 

 

Jisté už je, že hnutí ANO míří do opozice v Olomouckém kraji. Vládnout budou Piráti, hnutí STAN, Spojenci pro Olomoucký kraj a ODS. Zítra mají jejich zástupci podepsat koaliční smlouvu.

TN.cz