Praha

Z kostela v zahradě Kinských skoro nic nezbylo. Hasiči zkrotili plameny

Vondřichová
Kristýna Vondřichová, Jan Mareš
28.10. 2020 16:45
Téma:

V pražské zahradě Kinských vzplál dřevěný pravoslavný kostel svatého Michala. Na místě zasahovalo několik hasičských jednotek, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Po 16. hodině zůstalo na místě už jen pár hasičů, kteří kontrolují a ochlazují ohořelé části. Požár vzácný kostelík téměř zcela zničil.

Podle informací pražských hasičů začala hořet spodní část dřevěného kostela svatého Michala v zahradě Kinských na pražském Smíchově krátce před třetí hodinou odpoledne. Během chvíle plameny zachvátily celý kostel.

 

Náročný zásah navíc komplikoval terén - hasičské vozy se na úzké pěšinky nevešly a hasiči tak museli improvizovat.

 

"Na místě zasahuje několik hasičských jednotek, čtyři profesionální a dvě dobrovolné," řekl kolem půl čtvrté odpoledne TN.cz mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Na místě bylo deset cisteren a jeden žebřík s plošinou.

 

 

Do zásahu se zapojily také hasičské jednotky Pražského hradu a jedna jednotka chemiků. Kvůli propan-butanovým lahvím, které byly v kostele uskladněny, hrozil výbuch a museli tak vytyčit bezpečnostní perimetr.

  

Dřevěná věžička kostela se vinou žáru zřítila. Hasiči na svém twitteru ujišťují, že se při požáru nikdo nezranil. V té době prý v kostelíku nikdo nebyl. Na hašení nasadili čtyři proudy vody, zasahovat museli v dýchací technice. Navzdory rychlému zásahu zůstalo z dřevěné stavby jen torzo.

 

 

"Dohašujeme ohořelé části kostela. Požárem byl prakticky zcela zničen, zřítila se i jeho věž. Z vnitřní části kostela jsme vynesli několik tlakových propan-butanových lahví, které ochlazujeme," informovali pražští hasiči na svém twitteru. "Kontrolujeme ohořelé části, rozebíráme je, abychom odhalili případná skrytá ohniska," upřesnil po 16. hodině mluvčí

 

Co požár způsobilo, se zatím neví. Na místě jsou policejní vyšetřovatelé i hasičští odborníci na zjišťování příčin požárů. "Čekají, až se ten prostor ochladí, aby tam mohli vstoupit," vysvětlil Kavka.

 

Chrám sv. archanděla Michaela nebo též karpatský kostelík svatého Michala je celodřevěný pravoslavný chám z druhé poloviny 17. století. Postavený byl nedaleko ukrajinského Mukačeva a roku 1929 ho přestěhovali do Prahy. Patří do sbírek Národopisného muzea.

 

GALERIE: Dřevěný kostel v zahradě Kinských zachvátil požár

1
/
9
Zdroj: AKTU.cz
Hořící kostel v zahradě Kinských - 11

 

Požár kostel svatého Michala téměř zničil:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
Zdeněk Drgáč TN.cz