zásadní rozhodnutí

Hygienička Rážová skončí! Nezvládá, změna je potřebná, tvrdí Babiš

Lucie Krošová
Lucie Krošová
Aktualizováno 20:26
4.3. 2021 7:18
Téma:

Hlavní hygienička Jarmila Rážová skončí. Na středeční tiskové konferenci vlády to připustil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), informaci TV Nova potvrdil i premiér Andrej Babiš (ANO).

Jarmila Rážová na pozici hlavní hygieničky skončí. Podle premiéra Andreje Babiše situaci ohledně koronavirové krize nezvládá. Ve čtvrteční Snídani s Novou prohlásil, že hygieny hrály důležitou roli v boji s pandemií minulý rok, letos ale podle něj neobstály. "Ani okresy – Cheb, Sokolov, Trutnov,… Mělo to být řešeno dřív – i lockdown,“ vysvětlil Babiš.

 

O možné výměně hlavní hygieničky hovořil na tiskové konferenci už ve středu večer po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný. Nahradit by ji měla šéfka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová. "Je pravda, že s oběma kolegyněmi jsem hovořil. Uvažujeme o této změně,“ připustil Blatný.

 

 

Funkce hlavní hygieničky je podle Babiše velmi náročná, proto by mělo jít o vítanou změnu . "I paní Rážová je unavená, je to obrovský stres i pro ni, alespoň si odpočine," vysvětlil.

 

Jarmila Rážová se v roce 2016 stala ředitelkou Krajské hygienické stanice Středočeského kraje. V úřadu hlavní hygieničky působila od června 2020, kdy si vyměnila post s Evou Gottvaldovou. 

 

Svrčinová, která by měla Rážovou ve funkci nahradit, velí moravskoslezské krajské hygienické stanici od loňského ledna. Kromě toho působí také na Lékařské fakultě Ostrava. Do června roku 2015 pracovala pro Evropskou komisi. Loni v červenci Svrčinovou vyzval tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch k rezignaci kvůli špatné komunikaci ohledně nově zavedených opatření. Svrčinová ale situaci ustála. Více se můžete dočíst v článku zde.

 

Na celý rozhovor s premiérem s podívejte zde:

TN.cz