BEZPEČNOSTNÍ RADA

Ředitelka moravskoslezské hygieny nerezignuje. Nemocní dále přibývají

Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 20. 7. 2020
Téma:

Častější kontroly, šéfka moravskoslezské hygieny zůstane na své pozici. Oznámili to zástupci kraje na společné tiskové konferenci s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO). Ministr pro TV Nova řekl, že Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje má co napravovat.

"Je třeba říci, že ta opatření, která byla zavedena v Moravskoslezském kraji, byla správná. Situace tam je nejhorší, generuje se tam polovina všech nových případů. Ředitelka krajské hygienické stanice nezvládla opatření, nekomunikovala je. To je třeba napravit a dořešit do příště," řekl pro TV Nova ministr zdravotnictví.

 

"Na základě této zkušenosti jsme dali pokyn všem krajským hygienickým stanicím, aby byl ten postup jednotný, aby dopředu informovaly veřejnost, že se opatření budou zavádět, informovaly tamní politickou reprezentaci, členy samosprávy," dodal Vojtěch.

 

 

Zmínil také, že ve většině případů vše probíhá hladce – například na Kutnohorsku a Jihlavsku. Domnívá se, že v Moravskoslezském kraji vznikl problém proto, že tamní hygienici nejsou zvyklí na podobnou krizovou situaci. Kraje podle Vojtěcha obdržely manuál, jak se v takové situaci zachovat příště.

 

Na pondělním zasedání bezpečnostní rady Moravskoslezského kraje, které se zúčastnil i ministr zdravotnictví a hlavní česká hygienička Jarmila Rážová, bylo hlavním tématem koronavirus v regionu. Za neděli podle ředitelky moravskoslezské hygieny přibylo 50 nakažených a jen dva měli souvislost s nákazou v dolech. "Přibývá těžkých případů, ale vše je připraveno, nic nekolabuje," ubezpečil moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO).

 

 

Ředitelka KHS Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová zůstane na své pozici. "Opatření byla nastavená správně, ale každý ředitel musí opatření komunikovat dopředu, bylo to selhání," prohlásil Vojtěch.

 


"Výtka byla oprávněná, dohodli jsme se, že každé opatření budu prezentovat bezpečnostní radě, a to alespoň den před vydáním opatření," reagovala Svrčinová. Všechna opatření krajských hygieniků budou mít posunutou účinnost alespoň o několik hodin. Hygienici budou také častěji vyhodnocovat, zda mají opatření nadále smysl.

 

Podívejte se na záznam tiskové konference:
 

kvo TN.cz