Předvolební rozhovor

Předseda Pirátů Bartoš: Věřím, že eurovolby můžeme vyhrát

Téma:

Uzmout průzkumy favorizovanému hnutí ANO vítězství, to je cíl předsedy České pirátské strany Ivana Bartoše. Uvedl to v předvolebním speciálu pořadu Napřímo s lídry parlamentních stran k volbám do Evropského parlamentu. Řeč přišla také na to, co chtějí Piráti v Bruselu prosadit i na domácí témata.

Před pěti lety utekl úspěch v eurovolbách Pirátům jen velmi těsně, k překonání 5% hranice chybělo 0,22 %. Situace se ale za pět let výrazně změnila, Piráti se dostali do parlamentu, pronikli také na mnoho radnic a obsadili post pražského primátora.

 

Předseda strany Ivan Bartoš proto věří, že Piráti mohou eurovolby i vyhrát. Volební potenciál se podle něj pohybuje okolo 23-24 %. "Věřím, že lidé, kteří sledují naši práci, přijdou k volbám a díky tomu můžeme vyhrát," řekl Bartoš. Zdůraznil také, že Piráti jsou stranou, která nejvíce láká ty, kteří v předchozích volbách k urnám nezamířili.

 

Piráti si kladou za cíl změnit skepsi, která vůči EU u mnoha Čechů panuje. "Nazýváme to upgrade EU. To je ta otevřenost. Někdy se hovoří nějaký Brusel, Štrasburk, je to strašné odosobnění, tam sedí i naši lidé. Je důležité vést tu komunikaci," uvedl Bartoš a za příklad dal to, jak se podle něj Piráti lidem snaží vysvětlovat, jaké jsou role institucí a jejich kompetence.

 

Celý záznam pořadu Napřímo s Ivanem Bartošem můžete sledovat zde: 

 

"I ti špičkoví vládní politici, když potřebují rychlé body a rychlou emoci, tak to zkreslí, že veškeré problémy působí EU. A když vidíte rétoriku vládního hnutí ANO, tak na těch billboardech má Silné Česko a bojovat a vypadá to, že Evropská unie je nějaký nepřítel," nelíbí se Bartošovi.

 

"Je důležité být kritický, když je to třeba. Hájit i ty národní zájmy, když je to třeba, ale nevytvářet blbou atmosféru pro nějaké laciné politické body. Politika se musí dělat s perspektivou na desítky let. Když vidím porovnání s evropskými politiky, tak ti s touto perspektivou pracují, ale v Česku ani od pana premiéra žádnou vizi nevidím," dodal předseda Pirátů.

 

Velkým tématem je pro Piráty směrnice o copyrightu. Bartoš upozornil, že k cenzuře internetu už dochází a to mnohdy kvůli automatickým filtrům, které těžko postihnou kontext, proč je konkrétní příspěvek na síť umístěn. Současná směrnice je podle něj výsledkem velkého tlaku vydavatelských domů a přetahování o tom, jestli by vydavatelé měli mít zisk i z toho, když někdo jejich příspěvky sdílí na sociálních sítích.

 

 

Otázku kvality potravin je podle Bartoše potřeba řešit také formou evropských dotací pro malé a střední podniky v potravinářství a zemědělství. "Když chceme mít kvalitní potraviny, chceme, aby domácí producenti mohli vstupovat na trh a byli konkurenceschopní," přeje si Bartoš. Dvojí kvalitu potravin bude ještě možné řešit při zavádění směrnice do české legislativy.

 

Situaci okolo konce bývalého ministra spravedlnosti Jana Kněžínka a nástupu nové šéfky justice Marie Benešové, proti které v pondělí protestovaly po celém Česku tisíce lidí, označil Bartoš za dosti zvláštní situaci. Ještě chvíli předtím, než Kněžínek oznámil, že chce ve funkci skončit, s ním podle Bartoše Piráti komunikovali o reformě justice.

 

"Najednou se během týdne objevilo v médiích, že si uvědomil, že nechce pokračovat," podivuje se Bartoš. I v souvislosti s postupem v kauze Čapí hnízdo to podle něj vzbuzuje otazníky. Piráti navrhli konkrétní kroky, aby se rozptýlily obavy, u kulatého stolu sněmovních stran chtějí hledat konsensus, že Nejvyššího státního zástupce nemůže odvolat vláda, ale musí to projít kárným řízením, a plánují i další kroky.

 

 

Lídrem kandidátky Pirátů je osmatřicetiletý manažer Marcel Kolaja, dvojkou je brněnská zastupitelka a předsedkyně Evropské pirátské strany Markéta Gregorová. Na třetím místě pak kandiduje poslanec Mikuláš Peksa.

 

Piráti doufají také ve větší úspěch sesterských stran v eurovolbách. V minulém volebním období zasedali v Bruselu a ve Štrasburku dva švédští Piráti, v končícím volebním období pak jedna pirátská poslankyně z Německa.

vbo TN.cz