Nastartujme Česko

Odbornice prozradila, jak se co nejkvalitněji otestovat na covid-19

Karel Kopeček
Karel Kopeček, Tatiana Skoumalová
Aktualizováno 19:11
1.4. 2021 11:49

Jak fungují testy na covid-19? A jaké jsou rozdíly mezi PCR a antigenním testem? V pořadu Nastartujme Česko o tom ve čtvrtek mluvila Jana Jaklová Dytrtová z Akademie věd. Celý rozhovor si můžete přehrát výše.

Výzkum ukázal, že rozdíly mezi antigenními testy, které jsou dostupné na trhu, jsou velké. Na trhu jsou testy ze slin nebo třeba i lízátkové. Jak poznat, že test, který používáte zrovna vy, je kvalitní?

 

"PCR testy jsou pokládané za zlatý standard. Na žebříčku kvality jsou nejvýše," říká biochemička Jana Jaklová Dytrtová. "Já osobně si myslím, že by ty testy vůbec nemusely být tak drahé," myslí si biochemička. Podle ní by mohly být až desetkrát levnější.

 

 

Jednoznačnou výhodou antigenních testů je cena. Antigenní testy si můžete nechat udělat v laboratoři, to je podle odbornice spolehlivější varianta, ale nevychází o moc levněji. "Potom tu máme rychlotest, který si můžete koupit a udělat sám doma. Nicméně ta jejich spolehlivost je vyvážená rychlostí do 15 minut," říká Jaklová Dytrtová.

 

"Zároveň musím říct, že máme velkou škálu několika různých antigenních testů. Ta jejich spolehlivost a citlivost je různá a nemusí záležet jen na ceně," popisuje biochemička. Běžní lidé to bohužel podle ní nemůžou poznat kvalitu antigenních testů.

 

 

 

Většina testů, které jsou na trhu v České republice, nebyla otestována nezávislou institucí na jejich účinnost. V Akademii věd dělal doktor Sedlák jeden z prvních průzkumů antigenních testů doporučovaných ministerstvem zdravotnictví. "V první fázi hodnotil 13 testů, kupoval testy v rlzných cenových kategorií. Ty testy se mezi sebou lišily z hlediska citlivosti na virus až stokrát," překvapila Jaklová Dytrtová. Jeho výzkum najdete zde.

 

"Nejvíc přesný odběr by měl být z nosohltanu, protože tam toho viru máme nejvíc," říká biochemička. "Nicméně také závisí, jak si ten odběr uděláte. Mnohem lepší je, když to bude dělat odborník. Pokud si to ale budete dělat sami, tak čím déle tyčinku v nose budete mít, tím pravděpodobnější je, že zachytíte ten vir," vysvětluje odbornice.

 

 

Odběry ze slin jsou podle ní neinvazivní metoda. "Antigenní testy ze slin mají nižší citlivost na virus. Obecně se doporučuje odkašlat a ideálně vyplivnout do nádobky hlen," popisuje. Před samotným odběrem by lidé neměli 30 minut jíst ani pít. Akademie věd dělala pokus, kdy nechávala lidi testovat se sami doma a poté je kontrolovali. Třetina lidí udělala během testování chybu! Více informací najdete v celém rozhovoru výše.

TN.cz