cena půjde nahoru

Jihomoravští včelaři hlásí nejhorší sezónu za poslední roky, medu je málo

Věra Müllerová
Věra Müllerová
Aktualizováno 13:20
13.9. 2019 12:31
Téma:

Jihomoravští včelaři hlásí nejhorší sezónu za poslední roky. Včelám uškodily velké změny teplot i nemoci. Medu je proto málo a bude zdražovat.

O špatné sezóně se mluví napříč celým Jihomoravským krajem. Medu je tak málo, že někteří včelaři ani nemají co prodávat. Jiní už teď zdražují o desítky korun. Jarní snůška byla letos kvůli počasí podprůměrná. Někteří včelaři na Brněnsku ani nevytáčeli a nechali med včelám. Letní sucho pak zavinilo menší množství nektaru a další podprůměrné stáčení.

 

K počasí se přidaly nemoci. Mnoho včelstev zlikvidovali přes zimu roztoči. Někde tak uhynulo i 20 % medonosných včel. Na jaře pak útočily včelí viry a houba hmyzomorka. Objevil se i mor včelího plodu, který zabíjel na Blanensku, v okolí Brna i na Břeclavsku.

 

Cena medu se teď pohybuje v průměru okolo 150 korun za kilogram, což je podle včelařů psychologická hranice pro většinu lidí. Dražší med už by někteří nekoupili.

 

 

Malovčelaři prodávají kilogram za 130 korun. To ale většině producentů medu podle jejich slov stěží pokrývá náklady. Potřebovali by med zdražit ještě alespoň o 30 korun, aby se jim práce vyplatila.

 

Ideální cena medu by podle včelařů byla kolem 250 korun za kilogram.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

klma tn.cz / TV Nova