Rozhodnutí odborníků

Hygienici rozhodli o karanténě Karviné. Nákaza se šíří zatím jen v rodinách

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 5. 7. 2020
Téma:

Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje se vyjádřila k obavám ohledně hrozící karantény Karvinska. Nákaza se prý do ostatních okresů zatím nešíří a v centru ohniska zůstávají karvinské doly. Karanténa tedy dle KHS zatím nehrozí.

Podle krajských hygieniků není situace na Karvinsku ničím novým. Ohnisko v Dole Darkov těžební společnosti OKD řeší KHS již od poloviny května. Nařízeny byly i plošné odběry u zaměstnanců a v dolech panují přísná protiepidemická opatření. Podle KHS je toto ohnisko prakticky vyhaslé.

 

Aktuálně hygienici řeší rozšíření nákazy Covid-19 na dolech ČSM Sever a ČSM Jih. I tady došlo na plošné testování zaměstnanců. Testy vyšly pozitivně u 700 z nich. Lidé, kteří s nimi byli v kontaktu, tedy převážně rodinní příslušníci, putovali do karantény. I oni se musí podrobit testům.

 

 

"Víc než polovina nových případů Covid je v Karviné. Spolu s těmi ve Frýdku-Místku a Ostravě tvoří dohromady více než 70 % všech případů v ČR. Členským státům EU jsme poslali maximum podkladů, aby viděly, že ČR jako celek není epidemiologicky riziková," napsal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na svůj twitter.

 

 

"Z průběžně hlášených dat vyplývá, že onemocnění se mimo okres Karviná nešíří. V sousedících okresech Ostrava a Frýdek-Místek jsme zaznamenali nárůst v řádech desítek případů, tyto případy však zahrnují převážně rovněž horníky z OKD a jejich rodinné příslušníky. V ostatních okresech Moravskoslezského kraje, ani v jiných krajích ohnisko na Karvinsku nepředstavuje reálné epidemiologické riziko," tvrdí krajští hygienici.

 

Odborníci také připomínají, že více než 90 % pozitivně testovaných má pouze mírné příznaky, nebo dokonce vůbec žádné. Nákazu přečkávají v domácí karanténě, stejně, jako pozitivně testovaní z Dolu Darkov.

 

 

Společnost OKD se na šest týdnů rozhodla zastavit těžbu, což hygienici vnímají jako správný krok k uklidnění epidemiologické situace v okrese.

 

"Z epidemiologického hlediska nutné vyhlašovat v celém kraji nová plošná karanténní opatření. Samozřejmě situaci na Karvinsku trvale monitorujeme, vyhodnocujeme vliv přijatých opatření v lokálních ohniscích a jsme připraveni okamžitě reagovat na případný další vývoj," rozhodli krajští hygienici.

TN.cz