porucha krvetvorby

Co je zač Gottova akutní leukémie? Zákeřná nemoc může rychle zabíjet!

Karel Gott
Zdroj: Profimedia
Karel Gott na ilustračním snímku
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 14:46
12.9. 2019 14:33
Téma:

Oblíbený český zpěvák Karel Gott oznámil veřejnosti, že trpí akutní leukémií. Co to ale přesně znamená a jaké obtíže mohou při této nemoci nastat? Podrobnosti si můžete přečíst v našem článku.

Akutní leukémie je nádorové onemocnění vycházející z buněk kostní dřeně, případně mízní tkáně. U nemocných se tvoří velké množství bílých krvinek, které však nedokáží plnit svou funkci.


Leukemie se dělí na myeloidní či lymfatickou, a na akutní a chronickou. Akutní formy mají podle publikace Akutní leukemie rychlý vývoj, a pokud se neléčí, mohou velmi rychle vést ke smrti. Chronická leukémie má pomalý postup, může se tak stát, že ji lékaři rozpoznají až po několika letech.


Mezi příznaky patří chudokrevnost, malátnost a únava, na kůži se mohou objevit červené tečky od drobného krvácení, dále pak krvácení a bolest dásní, zubů a nosu. Nemocní také trpí poruchami vědomí, hůře se jim vidí a špatně slyší, mohou se jim zvětšit některé vnitřnosti.

 


U akutní leukémie je nejdůležitější obnovit normální krvetvorbu. To se dá například chemoterapií, jíž se do těla dostávají cytostatika. Ty ničí nádorové buňky, útočí ovšem i na zdravé části těla. Proti nemoci mohou pomoci i některé steroidy nebo radioterapie, tedy ozařování nádorových buněk.


Vliv na vznik leukémie má například kouření, některé chemikálie či radioaktivní záření. V akutních případech se podle zdravotnického portálu Medixa se na vzniku leukemie mohou podílet i některé viry.

 


Chorobu rozpoznali v roce 1845 nezávisle na sobě hned dva vědci, John Hughes Bennet a Rudolf Virchow. Ten pak v roce 1847 použil pro nově objevenou nemoc výraz leukemie. Nemoc se ale objevila zřejmě již podstatně dříve. První účinné léky proti leukémii se objevily až v polovině 20. století.
 

Karel Gott přiznal svůj stav prostřednictvím sociálních sítí, zde si můžete přečíst celé prohlášení:

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz