Důležité jednání

Konec superhrubé mzdy a důchody. Babiš a Schillerová jednali o rozpočtu

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová
11.8. 2020 12:49
Téma:

Na ministerstvu financí v úterý začalo vyjednávání ohledně rozpočtu na příští rok. Premiér Babiš se ráno sešel s ministryní financí Alenou Schillerovou. Společně prý chtějí najít způsob, jak kvůli koronaviru nezadlužit stát ještě více.

Podle premiéra Andreje Babiše jednou z priorit rozpočtu na rok 2021 je zrušení super hrubé mzdy. V praxi by to znamenalo daleko více peněz pro zaměstnance. Těm by totiž klesla daň z příjmu, a tím by se zvýšil jejích čistý výdělek. Podle ekonomů tím státní rozpočet ročně přijde zhruba o 100 miliard korun.

 

Další prioritou příštího roku je podle předsedy vlády zvyšování důchodů. Babiš dlouhodobě prosazuje přidání pěti set korun měsíčně. Během roku by si tedy důchodci přilepšili o šest tisíc. To už v minulosti podpořili jak sociální demokraté, tak i komunisté.

 

Aby si státní kasa takové přidávání mohla dovolit, tak je podle premiéra nutné přikročit i k úsporám v rámci jednotlivých resortů.

 

 

Další prioritou rozpočtu jsou podle Babiše také investice. Ministryně Alena Schilleerová si dnes proto na ministerstvo pozvala i ministra dopravy a průmyslu a obchodu Karla Havlíčka. V resortu dopravy je prý potřeba v příštím roce více financovat železnice.

 

S jakou výší schodku rozpočtu na příští rok ministerstvo financí počítá, zatím není jasné.

 

Chce trumfnout Kalouska?

Podle ekonoma Lukáše Kovandy je čerpání programu COVID III, který vláda vyhlásila, pomalé a tímto tempem by byl vyčerpaný za 22 let. Firmy o peníze zatím nemusely žádat díky jiným podpůrným programům. To by se podle Kovandy mohlo změnit na podzim a napřesrok, až podpůrné programy doběhnou.

 

Podle ekonoma je pro premiéra důležité, aby celková úroveň zadlužení veřejných financí Česka nepřekročila stav z roku 2013, kdy Babiš coby ministr financí nastoupil do vlády. Tehdy činil veřejný dluh 44,9 % HDP, v příštím roce by se mohl dostat na 41 %.

 

"Pokud by se Babišovi podařilo udržet dluh na takovýchto úrovních, tj. níže, než kde byl v roce 2013, bude moci slavit politické vítězství. V tom smyslu, že bude moci hlásat, že koronavirovou krizi zvládl lépe, s menším nárůstem zadlužení, než jeho předchůdci, hlavně někdejší ministr financí Miroslav Kalousek, zvládli světovou finanční krizi a její důsledky," uvedl Kovanda.

 

"Navíc podstatná část loajálních příznivců hnutí ANO a jeho šéfa Andreje Babiše už vyjadřuje obavy v tom smyslu, že pokud stát bude až příliš „rozdávat“ jiným, například OSVČ, podnikatelům či firmám, na ně samotné se nedostane, resp. budou se muset v nadcházející době smířit s nižším nárůstem starobních důchodů či platů zaměstnanců nepodnikatelské sféry," dodal ekonom s tím, že proto nejsou programy typu COVID III příliš "rozmáchlé" a jsou čerpány firmami pomalu.

vbo TN.cz