EPIDEMIE KORONAVIRU

Koronavirus nezmizí a vakcína bude potřeba každý rok, předpovídá vědec

Očkování proti covidu-19 - ilustrační
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Martin Bláha
Martin Bláha
Aktualizováno 10:08
11.1. 2021 6:00
Téma:

Přední vědecký pracovník a bývalý člen britské Vědecké poradní skupiny pro mimořádné události Deena Pillay prorokuje, že koronavirus už tu bude navždy a posilovací vakcína bude muset být podávána každoročně, tak jak je to například u chřipky.

Renomovaný profesor uvedl, že pokud nebude naočkován celý svět, koronavirus tady stále bude, píše Mirror. Pillay také dodal, že získání kolektivní imunity je nepravděpodobné. "Tvrzení jsou založena na předpokladu, že pokud jste imunizováni, nemůžete být infikováni, a tak nemůžete předat virus někomu jinému. Zatím ale není jasné, do jaké míry vás vakcíny chrání před nakažením bez příznaků, a tedy před přenosem koronaviru na ostatní," sdělil virolog.


Profesor také řekl, že lidé mohou být znovu infikováni i rok nebo dva po první infekci. "Ukazuje se, že tento virus nebude vymýcen a pravděpodobně budeme každý rok potřebovat další vakcínu. Covid tu zůstane s námi," naznačil černé scénáře vědec.

 


Podobný pohled zastává i lékař Mark Ryan ze Světové zdravotnické organizace, který v minulých dnech do médií řekl, že covid jako choroba tu bude napořád. Očkování tak bude potřeba pravidelně opakovat. V Česku se začalo očkovat 27. prosince vakcínou od firem Pfizer a BioNTech. Prozatím jsou očkováni zdravotníci a senioři. Očkování široké veřejnosti by mělo začít od února.

 

"Necháte se očkovat?" Zeptali jsme se 100 Čechů!

TN.cz