koronavirus

Cizinec v Pardubicích skončil v karanténě, koronavirus ale nemá

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 11.2. 2020 21:16
Téma:

Koronavirus má na svědomí už 1018 životů. Jen za pondělí stoupl počet obětí o 108, všechny jsou z čínské provincie Chu-pej. Stále přibývají také noví pacienti, u kterých se virus potvrdil. V úterý přijali lékaři v Pardubickém kraji cizince s podezřením na koronavirus, výsledky testů ale byly negativní.

"Pro prvního pacienta cizí státní přístlušnosti v Pardubickém kraji s podezřením na onemocnění koronavirem byla dnes kolem jedenácté hodiny dopolední posádka záchranářů z krajského města," informovali záchranáři na svém facebooku.

 

Zdravotníci na místo vyjeli v ochranném oděvu, brýlích, návlecích a respirátoru. "Následně byl pacient převezen na infekční oddělení Pardubické krajské nemocnice," dodali záchranáři.

 

Krátce po 20. hodině mluvčí pardubické nemocnici TV Nova potvrdila, že testy koronavirus vyloučily.

 

V britském Brightonu v úterý uzavřeli základní školu, kde žena vyučovala. Pokud se virus u učitelky potvrdí, mohla nakazit nejen své kolegy, ale i žáky. A uzavřený byl také domov důchodců, kde před pár dny přišel na návštěvu za svým příbuzným člověk s koronavirem, uvedl Dailymail.

 

Situaci v Česku i ve světě jsme sledovali online:

On-line reportáž

Obětí koronaviru je více než tisíc

20:44

Na dvou výletních lodích zůstává v karanténě více než pět tisíc lidí. Počet nakažených na palubě Diamond Princess narůstá, u žádných pasažérů lodi Westerdam nebyl zatím koronavirus potvrzen.

20:13

Cizinec, který skončil v karanténě v pardubické nemocnici, koronavirus nemá. Potvrdila to mluvčí nemocnice.

19:54

Rodina o Čchenovi nemá zprávy už téměř celý týden. Nikomu nezvedá telefon a neodpovídá na zprávy. Podle některých informací se nakazil koronavirem a zůstává v karanténě v některé z nemocnic. Úřady ale rodině údajně nesdělily, v které.

 

Vietnamští lékaři v úterý potvrdili dva nové případy koronaviru, kterým se nakazila pětapadesátiletá žena a tříměsíční holčička. Dítě smrtící virus dostalo od své matky, u které výsledky vyšly také pozitivně. Podle portálu CNN je dítě ve stabilizovaném stavu. 

 

Do Číny dorazili také odborníci ze Světové zdravotnické organizace (WHO), aby pomohli dostat pod kontrolu nákazu koronavirem z Wu-chanu poté, co počet obětí přesáhl hranici jednoho tisíce mrtvých.


Generální ředitel organizace WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus řekl, "že tým v Pekingu položí základy většímu mezinárodnímu týmu, který se k nim připojí co nejdříve," uvedl zpravodajský portál CNN.

 


Vedení provincie Chu-pej odvolalo místního šéfa komunistické strany i předsedu zdravotní komise. Podle BBC nahradí oba úředníky zástupce ředitele čínské národní zdravotnické komise Wang Che-šeng.


V Číně již skončilo novoroční volno, které se prodloužilo přibližně o 10 dní kvůli šíření koronaviru. V zemi však zůstávají některé obchody, školy a továrny i nadále uzavřené.


Nákaza se rozšířila také do několika desítek dalších zemí. Úmrtí mimo pevninskou Čínu potvrdily zatím pouze Filipíny a Hongkong. Celkem se virem nakazilo 43 104 lidí. 

 

A v japonském přístavě Jokohama stále kotví výletní loď, kde se virus potvrdil u 135 cestujících. Ministerstvo zdravotnictví plánuje, že by nechalo udělat testy i ostatním cestujícím, kterých je zhruba 3700. Dříve je lékaři odebírali pouze lidem, kteří vykazovali příznaky nákazy. 

 

Podívejte se na záběry výletní lodi, která je více než týden v karanténě:

 

Čínský právník a novinář, který přinášel informace z Wu-chanu, je nezvěstný:

 

Související témata:
Lucie Staničková TN.cz