Schůzka představitelů

Komunisté a ANO si pochvalují spolupráci. "Má smysl," shodli se

Nepřímá vládní spolupráce hnutí ANO a KSČM funguje dobře, má smysl, a bude proto pokračovat i nadále. To je výsledek úterní schůzky mezi čelnými představiteli zmíněných dvou subjektů.

Setkání premiéra Andreje Babiše a druhého muže hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a šéfa a místopředsedy KSČM Vojtěcha Filipa a Stanislava Grospiče proběhlo v úterý večer ve Strakově akademii.

 

Špičky obou stran se sešly po půl roce. Politici se shodli, že menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD komunistickou dohodu o toleranci, která obsahuje celkem sedm pro KSČM klíčových bodů, poměrně zdárně plní a že se tedy v tomto ohledu nebude v nejbližší době nic měnit.

 

Komunisté si pochvalovali zejména růst mezd a zvyšování důchodů. Pozitivně naladění ale byli i díky nedávné podpoře vládních stran při jednání o zdanění církevních restitucí.

 

 

Jedním z bodů, kde vláda zatím s KSČM nenašla společnou řeč, je kromě výše schodku státního rozpočtu pro příští rok také otázka ústavní ochrany vody, které chtějí komunisté docílit.

 

Na vládní úrovni byl tento návrh zamítnut, hnutí ANO nicméně v úterý slíbilo, že ve Sněmovně ho nechá projít prvním čtením a následně o něm nechá diskutovat jednotlivé sněmovní výbory.

Šimon Pilek/epa TN.cz