ROZVOLNĚNÍ

ZMĚNY OD PONDĚLÍ: Kultura se rozjíždí, cestování je jednodušší

Cestování, koncerty
Zdroj: Getty Images
Brabec Martina
Martina Brabec
14.6. 2021 5:55
Téma:

Pondělí už tradičně přináší změny, které se týkají vládních protikoronavirových opatření. Tentokrát se rozvolnění týká především kultury a cestování.

Koronavirová pandemie je i díky očkování na ústupu a život v České republice se postupně vrací do normálu. Stále ovšem existuje řada omezení. Některá z nich ale od pondělí 14. června přestávají platit.

 

Kultura

 

Kapacita na venkovních kulturních či sportovních akcích bude nově bez omezení. Na venkovní akce už mohou pořadatelé prodávat také lístky na stání. Na každého diváka ovšem musí vyjít minimálně čtyři metry čtvereční. 

 

 

Pro vnitřní sály stále budou moci pořadatelé stále využít jen polovinu kapacity. Uvnitř budou moci i nadále být jen usazení diváci.

 

Cestování

 

Ministerstvo zahraničí od 14. června aktualizovalo tzv. cestovatelský semafor. Polsko, Rumunsko a Monako se přesunuly do zelené kategorie a cestovat z nich do Česka tak lze bez omezení. Snadnější bude také cestování z Chorvatska, Švýcarska a Estonska.

 

Cestovatelský semafor

 

Jednodušší budou i cesty na Slovensko. Od pondělí bude možné do země cestovat už 22 dní po první dávce očkování. Slováci také souhlasili s tím, že budou uznávat české testy. 

 

Počínaje pondělkem je také v Německu snadnější ubytování. S výjimkou Saska jsou pro turisty hotely a penziony opět otevřeny ve všech německých spolkových zemí. Hosté ale musí mít negativní test, prodělané onemocnění nebo doklad o očkování.

 

 

 

Školství


V pondělí bude vláda projednávat konec respirátorů při výuce ve třech krajích, kde dosud zůstávají povinné. V Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji je totiž vývoj pandemie nejhorší z celé republiky. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěch (za ANO) se ale i v nich situace lepší. "Pravděpodobně k tomu dojde v pondělí, že už i v těchto krajích tuto povinnost ve třídách zrušíme, protože situace se tam zlepšuje,“ sdělil ministr zdravotnictví.

 

Prázdniny přinesou velké změny 

 

Další velké změny jsou spojeny s příchodem prázdnin. Od 1. července už nebude povinné testování zaměstnanců ve firmách. Ministerstvo zdravotnictví také plánuje zrušit povinnost nosit v MHD či obchodech respirátory. Postačit by v létě měla chirurgická rouška. 

 

Ministr zahraničních věcí promluvil o tom, jak se bude v létě cestovat:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz