epidemie v Číně

Počet nakažených koronavirem prudce narůstá, zemřelo už nejméně 80 lidí!

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 27.1. 2020 23:01
Téma:

Nový koronavirus má v Číně už osmdesát obětí, nakažených jsou téměř tři tisíce lidí. Tamní úřady navíc varují, že schopnost přenosu nebezpečné nákazy dál roste. Velice přísné opatření zavedlo sousední Mongolsko. Na déle než měsíc uzavřelo školy a také pozemní hraniční přechody.

Čínská národní zdravotní komise v pondělí zveřejnila, že kvůli koronaviru zemřelo již 80 lidí, přibývá také potvrzených případů, uvádí agentura APTN. Úřady v Číně už jich evidují 2744. Stále více měst přijímá drastická opatření, která se dotkla více než 50 milionů lidí.

 

Čínský prezident Si Ťin-pching označil situaci v Číně za vážnou. Podle něj nákaza nabírá na síle.

 

Podle čínské zdravotní komise je koronavirus z Wu-chanu nakažlivý už během inkubačního období, které obvykle trvá jeden den až dva týdny. Podle lékařů se touto vlastností odlišuje od koronaviru způsobujícího SARS.

 

On-line reportáž

Epidemie čínského koronaviru

21:10

První případ nákazy koronavirem potvrdila i Srí Lanka. Celkový počet nakažených mimo pevninskou Čínu je aktuálně 60. Srílanské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že je na situaci připravené a zahájilo vyšetřování, aby zabránilo dalšímu šíření viru na svém území.

21:00

Podle informací AKTU.cz odpoledne pražští záchranáři převezli z Masarykova nádraží jednoho muže asijského původu na infekční oddělení Nemocnice Na Bulovce. Na sobě měli speciální obleky. V tuto chvíli se čeká na výsledky, zda je nemocen a s čím.

20:20

Celkový počet lidí, které v USA lékaři vyšetřovali na koronavirus, je 110. U pěti z nich se přítomnost viru potvrdila, výsledky 32 byly negativní. Vzorky 73 lidí jsou teprve vyšetřovány v laboratořích, na výsledky se čeká.

 

Kvůli čínskému koronaviru zasedala v pondělí ráno Bezpečnostní rada státu. Andrej Babiš po zasedání uvedl, že se o plošném screeningu neuvažuje. To následně potvrdil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 

Jen v pondělí se v Česku objevili dva pacienti s podezřením na nákazu koronavirem, u prvního z nich byly naštěstí testy negativní. U druhého pacienta, který skončil na infekčním oddělení v uherskohradišťské nemocnici, se musí počkat na výsledky do úterý.

 

 

V Evropě je virus potvrzený zatím jen ve Francii, ve Velké Británii testují padesátku podezření, jedno podezření hlásí také Vídeň. Mimo Evropu případy nákazy řeší Kanada, Austrálie, Thajsko, Japonsko, Jižní Korea, Spojené státy, Vietnam, Singapur a Malajsie.

 

I v Česku už kvůli koronaviru dochází roušky, více se dozvíte v reportáži TV Nova:

 

Strach z nového viru se šíří i po Evropě, více v reportáži TV Nova:

Související témata:
TN.cz