šíření nemoci

Na Tenerife je v izolaci 6 Čechů. Počet obětí v Itálii vzrostl na 11

Regina Zajícová
Regina Zajícová
25.2. 2020 6:41
Téma:

Situace v Itálii v souvislosti s koronavirem se rapidně zhoršuje. Na španělském Tenerife skončilo několik Čechů v karanténě, nové případy nemoci se objevují už i u hranic České republiky. Koronavirus má na svědomí již skoro tři tisíce obětí, nakažených je přes 80 tisíc lidí.

Hlavní souhrn událostí ve spojitosti s koronavirem:

- První dva nakažené hlásí Rakousko, první případ se objevil také v Chorvatsku.

- Na španělském ostrově Tenerife je v karanténě šest Čechů. V jejich hotelu byla potvrzená nákaza u turisty z Itálie.

- Pražské i brněnské letiště zavádí kontroly cestujících, kteří přiletěli z Itálie

- Na Bulovce skončilo jedenáct Čechů cestujících z Íránu, čekají na výsledky testů

- Počet nakažených v Itálii je 283, policie rozestavila zátarasy na silnicích v severní části země

 

Češi skončili v karanténě poté, co se v jejich hotelu H10 Costa Adeje Palace objevil případ koronaviru. Pacientem je italský doktor, který odjel na ostrov na dovolenou. Později se mu udělalo nevolno, začal mít kašel a šel raději do místní nemocnice. Tam mu lékaři udělali testy, které vyšly v pondělí pozitivně.

 

Muž skončil okamžitě v karanténě. "Dnes budou provedené nové testy," citovala agentura ANSA prezidenta Kanárských ostrovů Ángela Víctora Torrrese. Podle ředitelky cestovní kanceláře Canaria Travel CZ Lenky Vikové je v hotelu šest Čechů. Jedna pětičlená rodina a žena, která vyrazila sama na dovolenou.

 

Případem Čechů se zabývá také ministerstvo zahraničí. "S Čechy, kteří byli izolování v hotelu na ostrově Tenerife jsme v kontaktu. Důvodem uzavření budovy byla nákaza jednoho z klientů hotelu, jde tudíž o preventivní opatření. O dalším postupu rozhodne tamní zdravotnická rada během dnešního dne," uvedla mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová.

 

On-line reportáž

Koronavirus se dál šíří

21:40

Rumunsko zatím nemá žádného nakaženého koronavirem. Výsledky všech provedených testů byly zatím negativní.

21:40

Alžírsko potvrdilo prvního infikovaného koronavirem. Onemocněl Ital, který do země přijel 17. února.

21:20

V USA začaly klinické testy léku remdesivir, který by mohl pomoci lidem nakaženým koronavirem.

 

Kvůli situaci v Itálii zahájilo letiště Václava Havla v Praze od úterní půlnoci bezpečnostní opatření. Po příletu z Itálie lidé projdou vyhrazeným gatem s cíleným screeningem a zvýšeními hygienickými opatřeními. "Podle našich informací jsme prvním letištěm na světě, které taková opatření na příletech z Itálie má," informovalo letiště na twitteru. 

 

Celkem se počet nakažených v Itálii zvýšil na 283. V pondělí nemoci podlehli čtyři lidé, většinou se jednalo o pacienty starší osmdesáti let. Největší počet nemocných lidí je v Lombardii a Benátsku. Jedenáct obcí v těchto regionech stále zůstává v karanténě.

 

 

A kvůli šíření koronaviru zavádějí sousední státy mimořádná opatření. Například Rakousko plánuje zastavit na hranicích všechny lidi, u kterých se objeví příznaky nemoci. Dále také vláda varuje občany před cestou do postižených italských oblastí. Před cestou do země varovalo také české ministerstvo zahraničí. 

 

V Česku bylo na koronavirus testováno přes 100 lidí:

 

V Soulu dezinfikují lékaři sportovní centrum kvůli koronaviru

 

Kvůli vážné situaci svolala italská vláda na úterý také krizové zasedání v Římě, kam pozvala i ministry zdravotnictví sousedních zemí. Na jednání budou ministři řešit společná opatření v boji proti zákeřnému koronaviru. 

 

Nemoci celosvětově podlehlo už 2 707 lidí a více než osmdesát tisíc se virem nakazilo. Za čtyřiadvacet hodin zemřelo nejméně lidí od začátku února, a to jednaosmdesát. 

 

Připomeňte si reportáž o koronaviru v Itálii z Televizních novin:

 

Podívejte se, co vás čeká po příletu z Itálie do Prahy:

 

 

 

 

Související témata:
TN.cz