Demonstrace

Lidé se opět sejdou na Václaváku. Chtějí demisi Babiše a Benešové

Demonstrace proti změnám v justici na Václavském náměstí - 2
Zdroj: ČTK
Téma:

Iniciativa Milion chvilek pro demokracii připravuje další demonstraci na pražském Václavském náměstí. V úterý budou opět požadovat odchod ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) a demisi premiéra Andreje Babiše (ANO). Detaily úterní akce představili zástupci iniciativy na tiskové konferenci.

Podle organizátorů má jít o největší demonstraci od roku 1989. "Vzhledem k tomu, že žádný z našich požadavků nebyl dosud vyslyšen, Marie Benešová je i nadále ministryní, Sedm pojistek pro nezávislost justice nebylo dosud přijato a premiér odmítl obhájit své kontroverzní kroky veřejně v televizní debatě," vysvětluje důvody úterní akce iniciativa Milion chvilek pro demokracii.

 

Dorazit mají také známé osobnosti. Na akci vystoupí například herečky Bára Hrzánová a Jitka Čvančarová, muzikant Mário Bihári a skupina Buty.

 

Demonstrace probíhají už od konce dubna letošního roku. Naposledy zaplnili lidé Václavské náměstí před dvěma týdny. Podle organizátorů se jich tam sešlo zhruba 50 tisíc. Ti skandovali hesla jako "Babiše do koše!", "Je to zloděj!" nebo "Máme toho dost!" a pískali na píšťalky.

 

 

V minulém týdnu pak lidé demonstrovali na mnoha místech po celém Česku. Tisíce lidí protestovalo ve 240 městech a obcích. Největší protesty se uskutečnily v Brně na Dominikánském náměstí. Tam vystoupil například předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář, hudebníci Tomáš Klus a David Koller.

 

Demonstrace spustilo jmenování ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Protestující se obávají zásahů do justice kvůli trestnímu stíhání premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo.

 

"Budeme požadovat už nejen demisi Marie Benešové, ale také demisi trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše. Máme toho dost!" stojí na facebookové události, která úterní demonstraci svolává. Kritikům vadí premiérův údajný střet zájmů, trestní stíhání, dotace pro Agrofesrt a spolupráce s StB.

 

 

Na pondělní tiskové konferenci představili zástupci spolku Milion chvilek pro demokracii detaily úterní demonstrace. "Očekáváme, že na Václaváku nebude k hnutí. Může tam být více než 100 tisíc lidí," prohlásil předseda spolku Mikuláš Minář. 

 

Na tiskové konferenci zaznělo také několik důvodů, proč se rozhodli v protestech pokračovat. "První podnět byl zcela jasný. 17. dubna policie navrhla obžalovat premiéra. Ten prohlásil, že je to komplot a den poté vyměnil ministra spravedlnosti," prohlásil Minář a dodal, že současná ministryně Benešová je pro ně nepřijatelná. Důvodem je podle něj jasná vazba na Andreje Babiše.

 

"Pan premiér je v obrovském střetu zájmů. Pokládáme za nepřijatelné, že šéfem výkonné moci je člověk, který zároveň dělá byznys, vlastní média a do toho je trestně stíhaný. Bojíme se, že takový střet zájmů může zásadně narušit demokratický systém," doplnil předseda spolku.

 

Podívejte se, jak vypadala poslední demonstrace na Václavském náměstí:

 

pan TN.cz