Setkání prezidentů

Lukašenko přemístil část armády k hranicím. Rusko nabídlo pomoc

Vondřichová
Kristýna Vondřichová, Martin Klícha
Publikováno 15. 8. 2020
Téma:

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se obrátil na svého ruského kolegu Vladimira Putina, aby se poradil, jak naložit s vývojem ve své zemi. Lukašenko tvrdí, že se proti jeho zemi rozvíjí vnější agrese ve stylu "barevné revoluce". Obává se, aby podobné protesty, stejně jako už několikrát v minulosti, nevedly k pádu vlády. Podle Lukašenka slíbil Putin pomoc při zajišťování bezpečnosti, pokud to bude třeba a Bělorusko o to požádá.

Dění v Bělorusku se podle tamního prezidenta týká celého postsovětského prostoru a jednání s ruským prezidentem je tak zcela na místě. Nebezpečí dle jeho slov nehrozí pouze Bělorusku.

 

"Dnešní ochrana Běloruska není nic míň než ochrana našeho prostoru Svazového státu a příklad pro ostatní," prohlásil Lukašenko v návaznosti na smlouvu o svazovém politickém útvaru, který Rusko s Běloruskem formálně vytvořily před 20 lety.

 

 

Podle mínění běloruského prezidenta většina demonstrantů nerozumí tomu, co se v zemi děje. Ti, kteří zemi vedou, situaci prý naopak rozumí velmi dobře a organizátoři protestů údajně šíří jen nepravdivé zvěsti.

 

Kreml v reakci na telefonát obou hlav států zveřejnil prohlášení, v něm uvedl, že "všechny vzniklé problémy budou brzy vyřešeny". Oba státy budou prý dál úzce spolupracovat.

 

Současný běloruský prezident podle agentury Belta uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin přislíbil pomoc při zajišťování bezpečnosti, pokud o to Bělorusko požádá.

 

Běloruský prezident také uvedl, že ho znepokojují cvičení NATO v sousedních zemích, rozhodl se proto přesunout část vojska na západní hranice země.

 

Lukašenko informoval o tom, že nová vláda vzešlá z voleb 9. srpna je již ustanovena. Proti falšování výsledků voleb v Bělorusku probíhají masivní demonstrace. Ústřední volební komise přesto potvrdila Lukašenkovo vítězství.

 

 

V Minsku se sešly tisíce lidí k poslednímu rozloučení s Aljaksandrem Tarajkouským. Muž zemřel v pondělí při ostrém zásahu policie proti protestujícím. Dle vyjádření úřadů měl mít u sebe výbušninu. O tom však panují pochybnosti. Podle vyjádření svědků žádnou výbušninu nedržel. Aljaksandrejovu otci ani nedovolili vidět synovo tělo.

TN.cz