Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Vzpoura kvůli brexitu

Konec Mayové chce 11 ministrů. Mluví se také o druhém referendu!

Vzpouře uvnitř své vlády čelí britská premiérka Theresa Mayová. Jedenáct ministrů totiž žádá její odstoupení a jmenování nového předsedy vlády. Informaci přinesl nedělní The Sunday Times. Podle ministra financí Philipa Hammonda by ale změna nepomohla. Zároveň ale nevylučuje druhé referendum.

Někteří členové kabinetu britské premiérky Theresy Mayové jsou nespokojení s tím, jak řídí proces vystoupení z Evropské unie. Na pondělním zasedání jí chtějí pohrozit svými rezignacemi, pokud se nevzdá svého postu.

 

Podle nespokojených ministrů není Mayová schopna dál o brexitu vyjednávat a měla by být nahrazena někým jiným. Shodují se na tom, že by ji měl nahradit dočasný premiér, který by vládu řídil do doby, než si Konzervativní strana zvolí nové vedení. Tedy do podzimu tohoto roku.

 

Mezi kritiky už padlo také jméno možného nástupce. Podle britských novin by se jim mohl stát šéf úřadu vlády David Lidington. "Jeho práce by byla zajistit odklad u Evropské unie, najít dohodu na další politice ohledně brexitu a připravit volbu nového lídra," citoval nedělník zdroj z britské vlády.

 

 

Tyto slova však popřel britský ministr financí Philip Hammond. Podle něj teď není na pořadu dne hovořit o výměně premiéra. Ten zároveň pro server Sky News prozradil, že si není jist, zda by se v parlamentu našla většina pro schválení druhého referenda o brexitu. Dodává však, že by to byl logická návrh.

 

Situace se vyostřila poté, co v sobotu pochodovalo statisíce lidí v centru Londýna. Ti žádají druhé referendum o brexitu. Podle organizátorů bylo na akci více než jeden milion odpůrců vystoupení Velké Británie z Evropské unie.

 

 

Pochodu se zúčastnil také londýnský starosta Sadiq Khan. Podle něj je brexit totální chaos. "Lidé nehlasovali pro odchod se špatnou brexitovou dohodou. Nehlasovali ani pro brexit bez dohody. Je na čase dát nám, britskému lidu, poslední slovo," napsal na twitter.

 

Mayová požádala o odklad brexitu do června. Podívejte se na středeční reportáž TV Nova:

 

pan TN.cz