Očkování

Měly by těhotné ženy dostat vakcínu proti covidu? Odborníci promluvili

Vakcína v těhotenství
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Martin Bláha
Martin Bláha
3.3. 2021 18:34
Téma:

Očkování proti koronaviru. Téma, které hýbe celým Českem. I když se aktuálně očkují starší věkové skupiny obyvatel, postupně se začnou očkovat i mladší ročníky. Důležité rozhodnutí, zda se očkovat či ne, ale řeší i nastávající maminky. Je vakcína pro těhotné bezpečná?

Budoucí maminky, které plánují přivítat dítě během pandemie koronaviru, musí učinit důležité rozhodnutí. Nechat se očkovat či nikoli. Data amerického Centra pro kontrolu nemocí (CDC) ukazují, že těhotné ženy, které onemocní covidem-19, jsou vystaveny vyššímu riziku, že budou hospitalizovány. Těhotné také musí počítat s vyšším rizikem úmrtí na tuto nemoc ve srovnání s ostatními, píše ABC News.


Kromě toho mohou být těhotné ženy s koronavirem vystaveny většímu riziku špatných výsledků těhotenství ve srovnání s těhotnými ženami, které koronavirus nemají. Může tak u nich být vyvolán například předčasný porod. Očkování by tato rizika zredukovala, má to ovšem jeden háček.


Těhotné ženy zatím byly zcela vyloučeny ze studií vakcín Pfizer/BioNTech či Moderny. Takže neexistuje momentálně dostatek údajů, jak těhotné na vakcíny reagují. Nicméně minulý měsíc společnost Pfizer oznámila plány na zahájení výzkumu ohledně vakcín a těhotenství.

 


Výzkumná pracovnice společnosti Virginia Tech Rachel Silvermanová uvedla, že ačkoli existuje jen málo výzkumů o bezpečnosti vakcín během těhotenství, tyto studie pokračují a současný výzkum zatím neukazuje negativní výsledky. "Vzhledem k tomu, že těhotné ženy jsou vystaveny zvýšenému riziku závažného onemocnění vyvolaného koronavirem, je vakcína pro ženy rozhodně dobrou volbou," řekla Silvermanová.


Podobný názor má i americká lékařka Jaclyn Nunziatová. Ta tvrdí, že "riziko, že chytíte koronavirus daleko převažuje nad riziky vakcín". Vakcínu by teda těhotným doporučila. Ostatní odborníci jsou spíše zdrženlivější a nastávajícím maminkám radí, aby se před vakcinací poradily se svým praktickým lékařem. Právě ošetřující lékař ví o zdravotním stavu své pacientky nejvíc informací a může tak zvážit klady i rizika vakcíny.

TN.cz