on-line koronavirus

Itálie rozšířila karanténu na celou zemi. V Česku je 38 nakažených

Vondřichová
Kristýna Vondřichová, Lucie Staničková
Publikováno 9. 3. 2020
Téma:

Itálie zpřísňuje opatření proti koronaviru. V pondělí večer je rozšířila na celé území. Zároveň česká bezpečnostní rada státu potvrdila kvůli koronaviru zákaz návštěv v lůžkových částech nemocnic i ubytovacích službách. Nařízení platí od úterý a to na dobu neurčitou. K pondělnímu večeru se zákeřnou nemocí nakazilo 38 Čechů. Nový případ oznámil Zlínský kraj. Kvůli nákaze se preventivně na dva týdny uzavírá ČVUT. První dva mrtvé oznámilo sousední Německo. Situaci sledujeme ON-LINE.

+ Itálie v pondělí večer rozšířila přísná opatření proti koronaviru na celé území

+ V Česku je 38 případů nákazy koronavirem

+ Vláda vyhlásila zákaz návštěv v nemocnicích. Rozhodla o nasazení armády na hranicích

+ V Německu jsou první mrtví, počet obětí stoupl i ve Španělsku

+ Vysoké školy ČVUT a VŠE přerušují výuku

 

První nový případ nákazy koronavirem se objevil ve Zlínském kraji. Dvaačtyřicetiletá žena z Rožnova pod Radhoštěm, která se vrátila z Itálie, se nechala otestovat na Covid-19, přestože neměla žádné příznaky. Nákaza se potvrdila v neděli. Žena má dvě děti.

 

 

 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch potvrdil celkem tři nové případy nákazy Covid-19. Dva z nich leží v Nemocnici Na Bulovce. Jeden z nich, dvanáctiletý chlapec, přišel do kontaktu s nakaženým z Itálie a je v domácí karanténě. Posledním novým pacientem je muž ročník 1975, který se vrátil z italské Lombardie a rovněž je v tuto chvíli v domácí karanténě. Celkem Česko eviduje 35 nakažených koronavirem.

 

 

 

On-line reportáž

Nemoc se šíří

22:57

Vrcholní evropští politici budou v úterý v 17:00 jednat prostřednictvím videohovoru o dalších krocích kvůli koronaviru. Termín konference oznámila Evropská rada na twitteru.

22:55

Jedním z nakažených novým typem koronaviru v České republice je pražský taxikář, který nemá žádnou vazbu na lidi, kteří pobývali v Itálii. Pro Českou televizi to uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. 

22:00

 

"Vydávám dnes mimořádné opatření k zákazu návštěv. Cílíme na ta zařízení, kde může dojít k riziku nákazy a ohrožení těch nejrizikovějších skupin, jako jsou senioři. Pokud by byli infikováni, mělo by to pro ně fatální následky," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 

Opatření se týká zdravotnických služeb a ubytovacích sociálních služeb s výjimkou těch, kde jsou ubytovány nezletilé osoby nebo pacienti v terminálním stádiu nemoci. "Zákaz návštěv je stanovený od zítřka", řekl Adam Vojtěch na tiskové konferenci. Opatření je zavedeno na dobu neurčitou.

 

Bezpečnostní rada státu projednávala také otázku zajištění lůžkové péče pro pacienty vyžadující intenzivní péči, případně lůžka s plicní ventilací. Česko má prý ventilátorů dostatek, zhruba 20 na 100 000 obyvatel, přesto v rámci prevence hodlá nakoupit dalších 150 plicních ventilátorů. Zdravotníci dostanou také dalších 190 000 respirátorů.

 

 

 

Ministerstvo dodávku roušek pro běžné lidi nebo pro zařízení domácí péče aktuálně neřeší, soustředí se na dodávky pro zdravotnická zařízení. Podle Vojtěcha v domácí péči stačí běžná rouška.

 

Většina nakažených Čechů onemocněla po návratu z Itálie či během pobytu v této zemi. Itálie je aktuálně koronavirem nejzasaženější zemí Evropy. Počet nakažených tam v neděli přesáhl sedm tisíc a obětí bylo 366. První nákaza v Česku se potvrdila již v neděli 1. března, následující pondělí přibyli další nakažení.

 

  

Na českých hranicích jsou nasazeny speciální hasičské kontejnery. Jejich úkolem je kontrolovat lidi, kteří přes hranice míří do Česka. Vyšetření se podrobí také jeden z řidičů kamionu v Dolním Dvořišti. Stěžuje si na bolest v krku a má silný kašel a zvýšenou teplotu. Na místo jede záchranka, muži zdravotníci provedou stěry.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova z hraničního přechodu v Dolním Dvořišti:

 

Věra Müllerová informovala o situaci na hranicích s Rakouskem:

 

Ministerstvo dopravy podle slov ministra Karla Havlíčka zavádí bezpečnostní opatření napříč celým Českem. Na vlakových a autobusových nádražích byly už během víkendu nainstalovány dezinfekční stojany a jejich rozmisťování stále pokračuje.

 

 

Pokračují také namátkové kontroly cestujících na hranicích. Nově se kontroly budou týkat i lidí v mezistátních vlacích a autobusech. Každý, kdo do Česka přicestuje vlakem či autobusem, dostane informační brožuru s podrobnými informacemi a bezpečnostními opatřeními v rámci ochrany před koronavirem.

 

 

Nové případy nákazy byly v Česku ohlášeny ve čtvrtek, kdy přibyli další čtyři pacienti, v pátek sedm a šest v sobotu a v neděli. Nejvíce nakažených přijelo z některé z italských provincií. Manželský pár, který se nakazil v Rakousku, byl zařazen mezi ty, kteří se nakazili v americkém Bostonu. Důvodem je skutečnost, že koronavirus na ně přenesla žena, která Boston navštívila.

 

 

Hygienici evidují i případ přenosu z člověka na člověka přímo v České republice. Podle informací pražské hygienické stanice jsou nejmladšímu nakaženému pouze dva roky, nejstaršímu 68 let. K pondělku bylo dle informací ministerstva zdravotnictví testováno na koronavirus 928 lidí. V neděli zdravotníci vyšetřili 141 pacientů s podezřením na koronavirus.

 

 

Počty nakažených stoupají i v dalších zemích. Jižní Korea potvrdila dalších 248 případů nákazy. Celkem je v zemi tedy 7382 pacientů s koronavirem. Nárůst zaznamenaly i Spojené státy, kde podezření na nákazu koronavirem oznámilo už 35 států. Celkem je v zemi 564 nakažených. Více než 1000 nakažených potvrdila také Francie.

 

Počet nakažených v Itálii za poslední den stoupl o čtvrtinu:

 

 

Počet nakažených vzrostl i ve velké Británii, a to na 273. Celkem v zemi otestovali 23 500 lidí. V Nizozemsku na Covid-19 zemřeli dva muži. Počet nakažených v Německu stoupl na více než 900. Institut Roberta Kocha potvrdil, že nejvíce případů je v Severním Porýní-Vestfálsku, kde bylo potvrzeno 398 nakažených. Jeden z německých občanů nákaze podlehl poté, co vycestoval do Egypta. Potvrdily to tamní úřady.

 

Evropské státy zpřísňují bezpečnostní opatření:

 

Vláda vydala zákaz návštěv v lůžkových částech nemocnic i ubytovacích službách. Na celou tiskovou konferenci se podívejte ZDE:

 

 

TN.cz