Jednání kabinetu

Lockdown v Česku! Vláda prodloužila opatření, mohou se ještě zpřísnit

Petr Zelený
Petr Zelený, Martin Klícha
Aktualizováno 21:03
7.1. 2021 5:45
Téma:

Bezpečnostní opatření a výrazná omezení budou v Česku platit až do 22. ledna. Vláda o jejich prodloužení rozhodla na čtvrtečním mimořádném jednání. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že se mohou omezení příští týden ještě zpřísnit, nevyloučil ale ani rozvolnění.

Poslední bezpečnostní opatření by se podle Blatného měla projevit začátkem příštího týdne. Ministr zdravotnictví také uvedl, že dle situace se budou případně měnit. Může dojít ke zpřísnění i k rozvolnění.

 

Prodloužení bezpečnostních opatření se dotkne i škol a školství. "Tam jsou jen drobné změny, které umožňují například některé zkoušky nebo konzultaci jedna k jedné v rámci vysokých škol a podobné drobnosti, jinak k žádným změnám nedochází. Do škol chodí prezenčně jen žáci prvního a druhého ročníku. Žáci devátých ročníků a maturanti zatím do škol nechodí," zveřejnil na konferenci Blatný.

 

"Od 11. ledna dochází k dílčímu upřesnění "školského" krizového opatření: u VŠ bude možná účast na přijímacích zkouškách za účasti max. 10 osob a stejně tak umožněny individuální konzultace. U VOŠ je pak možné konání zkoušek max. do 10 osob," potvrdil změny po jednání vlády ministr školství Robert Plaga (za ANO).

 

Blatný zveřejnil, že bude i nadále pokračovat v Česku antigenní testování, které bude propláceno ze zdravotního pojištění, lidé budou moci na testy chodit opakovaně.

 

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na konferenci sdělil, že lyžařské areály se v nejbližší budoucnosti neotevřou. Vláda připravuje speciální program, který má skiareálům kompenzovat ztráty.

 

Blatný na konferenci také uvedl, že budou umožněny návštěvy v zařízeních dlouhodobé a následné péče. Bude ale třeba negativní test na covid-19 a respirátor.

 

Poslechněte si, co Blatný ve středu v Napřímo řekl:

 

 

Ministerstvo zdravotnictví řeší i možné změny v tabulkách PES. "Chceme umožnit pořadatelům a provozovatelům různých aktivit v těch nižších stupních, aby měli možnost si nastavit pravidla, která budou ohodnocena epidemiologicky jako dostatečně bezpečná, aby lidé, kteří tato pravidla splní, mohli být na akci vpuštěni," potvrdil Blatný. Mělo by se jednat například o lidi s negativním testem i o ty, kteří se z onemocnění covid-19 nedávno vyléčili.

 

Mluvilo se také o očkování. "Ke středě bylo vykázáno, že vakcína byla podána zhruba 20 tisícům lidí," reagoval na otázku ministr Blatný s tím, že chce, aby před dodáním dalších vakcín byla současná zásoba spotřebována.

 

Ministři se ve čtvrtek zabývali daňovými úlevami. Vláda uložila ministryni financí, aby vydala rozhodnutí, kterým za stanovených podmínek dojde k prominutí pokuty za opožděné podání daňového přiznání k dani silniční za zdaňovací období roku 2020, úroku z prodlení na dani silniční za zdaňovací období roku 2020 a pokuty za opožděné podání daňového přiznání či dílčího daňového přiznání k dani z nemovitých věcí na zdaňovací období roku 2021. Současně bylo také rozhodnuto o tom, že se k nedoplatkům nebude přihlížet v případě žádostí z dotačních kovidových programů.

 

 

V současné době řada krajů opět zavádí pracovní povinnost pro některé studenty. Je zvažováno i spuštění polních nemocnic v Praze a Brně, zatím ale takový pokyn vydán nebyl, podle ministra je to až krajní fáze boje s koronavirem.

 

Česko se aktuálně nachází v pátém stupni systému PES, jedná se o nejpřísnější stupeň, který značí kritický stav. Index rizika podle ministerstva zdravotnictví v posledních dnech mírně poklesl, stále ale odpovídá nejhoršímu stupni. V České republice tak platí velmi přísná bezpečnostní opatření, jsou omezeny služby a obchody, lidé musí počítat s omezením volného pohybu.

 

Ve středu laboratoře odhalily v Česku 17 668 nových případů nákazy koronavirem, jedná se o rekordní přírůstek. S onemocněním covid-19 ke čtvrtečnímu ránu bojovalo 132 725 lidí, z toho 7 143 potřebovalo lékařskou péči. Celkem už se v ČR potvrdilo přes 794 tisíc případů, přes 649 tisíc lidí se vyléčilo, 12 621 v souvislosti s koronavirem zemřelo.

 

Ministr školství Robert Plaga byl ve středu hostem Snídaně s Novou. Mluvil mimo jiné i o možném návratu žáků do lavic:

 

Celý záznam tiskové konference vlády:

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz