Školní rok

Ministr Plaga konečně řekl, za jakých podmínek se děti vrátí do škol

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
28.7. 2020 15:46
Téma:

Ministr školství Robert Plaga (ANO) oznámil plán, podle kterého proběhne návrat dětí a studentů do škol. Vyučování začne standardně 1. září. Na přetřes přišly i roušky. Případná opatření se ale budou řídit regionálně podle tzv. semaforu nákazy, který v pondělí představil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Začátek školního roku proběhne standardně, děti a studenti se vrátí do lavic 1. září. Ministr školství Robert Plaga se na tom v úterý shodl s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem.

 

U jednání nechyběl ani epidemiolog Rastislav Maďar a hlavní hygienička Jarmila Rážová. "Do škol se vrátí celé třídy. Není v plánu v žádném ze scénářů, že by se třídy dělily, vrací se všichni žáci," řekl Plaga.

 

Školy se ale musejí připravit na zvýšená hygienická opatření v podobném rozsahu jako před letními prázdninami. "To znamená zvýšenou dezinfekci rukou. Ukazuje se, že je velmi důležité pravidelné větrání prostor, ke kterému by možná mělo docházet ještě častěji," pokračoval ministr s tím, že manuály dostanou ředitelé škol v dostatečném předstihu.

 

 

Jak jsme na TN.cz informovali, ministerstvo by je mělo rozesílat přibližně v polovině srpna. Rozhodnuto je i o změnách ve výuce kvůli dosavadnímu dálkovému vzdělávání - podrobnosti zde.

 

Plaga řešil s Vojtěchem také roušky. "Veškerá opatření ale budou korespondovat s tím semaforem, který bude platit pro celou společnost. Jestliže má semafor čtyři režimy, dají se čtyři režimy předpokládat i ve školách," dodal Plaga.

 

Pokud tak budou v daném regionu roušky ve společných prostorách povinné, bude se nařízení týkat i škol. Ty nebudou podle Plagy výjimkou ani v případě, že by vláda zavedla povinnost nasadit ochranu úst a nosu plošně.

 

V případě, že se žák či student nakazí nemocí Covid-19, rozhodne o postupu krajská hygienická stanice. "Zvýšená hygienická opatření ale směřují k tomu, aby nebylo z pohledu krajské hygieny nutné vypínat celé školy," konstatoval šéf resortu školství.

TN.cz