ZMĚNY VE VLÁDĚ

Ministr Plaga si pozici i přes neshody s Babišem udržel. Stojí za ním i školy

Marek Bruna
Marek Bruna
Aktualizováno 21:09
7.4. 2021 20:26
Téma:

Od úterý se spekulovalo o tom, že ve středu přijde o křeslo i ministr školství Robert Plaga (za ANO). Mezi ním a premiérem Babišem (ANO) panuje dlouhodobá neshoda ohledně úřední maturity a rotační výuky. Odvolání se ale ve středu nekonalo.

"Já mám za to, že svůj mandát vykonávám svědomitě." Takhle mluvil ministr školství Robert Plaga v úterý ráno. Po několika hodinách se i tak objevily spekulace o možných nástupcích. Patřili mezi ně například poslanci za hnutí ANO Patrik Nacher nebo Karel Rais.

 

"Ani na přípravě na vládu, ani na vládě o tomto nebyla žádná řeč," řekl Robert Plaga po jednání vlády. V kuloárech se mluvilo i o ženě. Spekulace dopoledne ještě více podpořil twitterový účet na jméno Martina Přenosilová, ministryně MŠMT. "Ty spekulace o tom, že bude odvolán, se samozřejmě nenaplnily, protože to tak nebylo," utvrdil veřejnost premiér Andrej Babiš.

 

 

Možná ale Plagu zachránil dopis, ve kterém ministra podpořilo nejen Sdružení soukromých škol. Za ministra se postavila řada školských organizací, ocenily ho jako dobrého ministra a upozornily, že jeho výměna by v současné době byla nezodpovědná.

 

"Výměna ministra by pochopitelně mohla znamenat nějaké zcela nepředvídatelné změny, ať již v tom návratovém scénáři, nebo v organizaci závěrečných zkoušek," řekl ve středu Jiří Zajíček z Unie školských asociací.

 

K tématu se vyjádřil i předseda Sdružení učňovských zařízení Karel Dvořák: "Dělám 40 let v učňovském školství a měl jsem možnost hovořit s mnoha ministry a Plaga byl jedním z mála, kteří nám naslouchali." Pro výměnu ministra v současné chvíli nejsou ani opoziční poslanci.

 

 

"Odvolat v této situaci ministra školství jenom proto, že mi nejde na ruku s úředními maturitami, tak to mi přijde jako nehorázné a neuvěřitelné," mluvil ve středu o možné výměně ministra poslanec Marek Výborý (KDU-ČSL).

Rozhovor s předsedou Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezka, Vladimírem Kolderem:

 

 

"Ministra Plagu už chtěl pan premiér podle mých informací odvolat několikrát. Já osobně si myslím, že pan ministr Plaga patří k těm dobrým ministrům školství," doplnil k situaci Vít Rakušan (STAN). Podle opozice nedává smysl odvolat ministra školství pár dní před návratem dětí do škol.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

ak, rod TN.cz