Tisková konference

Loňský schodek vyšplhal na 367 miliard. Poznamenala ho pandemie

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Aktualizováno 20:32
5.1. 2021 14:00
Téma:

Jaká je finální výše schodku a jak je to se státním rozpočtem za rok 2020 prozradila na úterní tiskové konferenci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Loňský schodek činí rekordních 367 miliard korun. Podepsaly se na něm zejména dotační programy pro firmy a podnikatele, které zasáhla koronavirová krize.

Finální schodek státního rozpočtu za minulý rok je dle ministryně Schillerové 367 miliard korun. Oproti původnímu 40miliardovému schodku jde tak o obrovský rozdíl. Důvodem je dle Schillerové sociální pojištění a program Antivirus, zrušení minimálních záloh pro OSVČ na půl roku (cca 7,4 miliardy) a nižší objem mezd a platů.

 

"Další propad byl na DPH," informovala ministryně financí. DPH bylo sníženo na ubytování, kulturní akce a sport v rámci protikrizového daňového balíčku. Dopad byl zhruba 3,5 miliardy korun."Další daní, kde došlo k poklesu, je daň z příjmu fyzických osob. Propad je zhruba o 20 miliard," řekla Schillerová. Dopad se prý projevil díky tzv. kompenzačnímu bonusu, a to na veřejných příjmech i státním rozpočtu.

 

 

"Překvapující bylo, že mzdy meziročně vzrostly zhruba o šest procent. Přestože celkově na této dani byl propad, celé to vyšlo pozitivně," prohlásila ministryně.

 

Na příjmy měla dopad také daň z tabákových výrobků. Na nárůst výdajů mělo dle Schillerové dopad množství dotačních programů (Antivirus, Covid Nájemné, Ubytování, Kultura, Ošetřovné atd.). "Ony se nám různě prolínají ty jednotlivé programy," vysvětlila Schillerová.

 

 

"Všichni kritikové, kteří tvrdili, že už před pandemií se projevil propad rozpočtu, nemají pravdu. Do února byla křivka srovnatelná s předchozími roky. Není pravda, že už tehdy se projevoval propad ekonomiky a že pandemie ho jen prohloubila," tvrdí ministryně.

 

Během dubna, května a června 2020 došlo k velkému propadu příjmů. Přesto jsou příjmy vyšší oproti původním předpokladům, a to o desítky miliard. "Ve výdajích jsme se trefili téměř na korunu," míní ministryně financí.

 

 

"V přepočtu na procenta HDP státní dluh v prosinci 2020 je pořád nižší než například v roce 2013, a to navzdory schodku," řekla Schillerová. Česko si dle jejích slov půjčuje na velmi nízký úrok.Veškerá finanční pomoc činí 283,4 miliardy a zahrnuje přímou pomoc firmám a domácnostem například ve formě kompenzačního bonusu pro podnikatele (184,2 miliardy), odklady placení daní (35 miliard) a podporu úvěrů (64,2 miliardy).

 

 

Od 6. ledna bude ministerstvo sbírat potřebné údaje, aby mohlo vypracovat předběžný rozpočet na rok 2021. "Uvidíme, jaké budou potřeby, o tom jsem informovala i kolegy na vládě. Spočítali tzv. nespotřebované výdaje za posledních několik let, tedy peníze, které nepochází z EU a musí se prioritně uplatit. Nemám žádný zájem krátit dotační programy," řekla Schillerová.

 

Deset miliard pro armádu prý má v úmyslu vrátit a v novém rozpočtu hodlá využít všechny dostupné prostředky. Připomněla také pondělní schválení podpory pro uzavřené provozovny. "Že bude vyšší než těch 320 miliard je už teď jasné," dodala ministryně na téma nového rozpočtu. Konsolidační strategie dle Schillerové stále platí.

 

Jaká bude přibližná výše schodku rozpočtu za loňský rok ministryně nastínila při rozhovoru s moderátory Snídaně s Novou. Schodek se podle jejích slov bude pohybovat mezi 370 a 380 miliardami korun, spíše ale při té nižší hranici.

TN.cz