COVID V EVROPĚ

Mutace koronaviru zasáhla Británii. Češi nemůžou na svátky domů

Kateřina Kučerová
Kateřina Kučerová, Filip Šusta
21.12. 2020 20:59
Téma:

Už více než 40 zemí zastavilo dopravu z Velké Británie. Důvodem je obava ze šíření zmutovaného koronaviru. Proměněný kmen viru se šíří na jihovýchodě Anglie a je o 70 procent nakažlivější. Mnoho lidí nemůže domů na Vánoce, na francouzsko-britských hranicích uvízly tisíce kamionů a Britové v obavě z omezeného zásobování berou obchody útokem.

Zrušené lety, uzavřené přístavy i eurotunel spojující Francii a Velkou Británii. Zbytek světa odřízl britské ostrovy kvůli obavě ze šíření nového kmene koronaviru. Lidem to komplikuje cestu za rodinou.


"Snažím se dostat domů za rodinou. Studuji v Manchesteru a právě jsem měla odjet vlakem, ten ale zrušili. Nechci být na Vánoce sama," uvedla studentka, která se nemůže dostat za rodinou.


Francie hranice uzavřela o půlnoci, čímž zase zaskočila tisíce řidičů kamionů, kteří uvízli na obou stranách kanálu. Pod průlivem La Manche denně projede na deset tisíc kamionů, nyní mají nejméně dva dny stopku, stejně jako železniční doprava.


Zmutovaný kmen koronaviru se už objevil v Austrálii, Nizozemsku, Dánsku i Itálii. Přísná omezení kvůli jeho šíření z Británie zavádí celá řada zemí, včetně České republiky. Letecké spojení bylo přerušeno v poledne. České úřady ale věří, že jen na 48 hodin.

 


"Tato situace dopadla na tisíce našich spoluobčanů, kteří by rádi odcestovali na svátky. Věřím, že se situace brzy vyjasní a my nebudeme muset přistoupit k nějakým větším repatricím, jako tomu bylo na jaře," uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).


Češi, kteří se vrátit z Británie zvládli, musí do karantény. "Už od včera jsme zavedli povinnou domácí karanténu pro všechny osoby, které se vracejí z Velké Británie. Budou muset na deset dnů do domácí karantény," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). 


Británii ochromil nejen dopravní chaos, ale také obavy z přerušení dodávek potravin. Britové vzali proto obchody útokem, na mnoha místech zejí regály prázdnotou.


"Lidé samozřejmě zase naplnili obchody. Místo toho, aby zůstali doma, tak šli na poslední chvíli nakupovat dárky. Vykoupili všechno, jablka , toaletní papír, jak kdyby to mělo být zase zavřené, ale obchody jsou normálně otevřené," popsala situaci v Británii studentka Mirka.

 


Úřady varují, že dojít mohou zejména čerstvé potraviny. Britská vláda sice občany uklidňuje, aby nepanikařili a horečně nenakupovali, obchodní řetězce ale připouštějí, že některé produkty dojdou už za pár dní. Vláda zaručuje, že chybět nebudou léky a blokáda neohrozí ani očkovací program.
 

Kvůli vysoce nakažlivé mutaci koronaviru zrušila přílety z Británie i Česká republika. Pro řadu Čechů to znamená nepříjemnou komplikaci, protože se nebudou moci vrátit na svátky domů.
Někteří se stihli v pondělí dopoledne vrátit posledním letadlem, jiní uvízli v Británii.

 

Na příběhy Čechů, kteří se stihli na poslední chvíli vrátit se podívejte v reportáži televize Nova:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mb Foto: Vendula Fantová