přehled

Boj o pokladní: Mzdy jdou nahoru, řetězce nabízí i další výhody

Pokladní
Zdroj: Profimedia
Téma:

Stejně jako Lidl i ostatní řetězce musí reagovat na neustále se měnící situaci na trhu práce. Kvůli nedostatku pracovních sil tak musí zaměstnavatelé nejen zvyšovat mzdy, ale nabízí také celou řadu dalších výhod a benefitů.

Lidl oznámil, že od 1. března výrazně navyšuje mzdu svých zaměstnanců. Na pozici prodavač(ka)/pokladní si lidé při nástupu vydělají 28 tisíc korun, po dvou letech práce pak přesáhne 30 tisíc korun. Mzdy se tak navýší o 20 %.

 

I další obchodní řetězce musí reagovat na situaci na trhu práce. Řetězec Penny Market stejně jako Lidl od 1. března navyšuje mzdy. Nástupní mzda pokladních se bude pohybovat mezi 18 000 a 21 000 v závislosti na lokalitě.

 

"Každý rok je nově zaručeno automatické zvyšování mzdy," vysvětluje jednatel společnosti Penny Market Martin Peffek a dodává: „Naším cílem je zatraktivnit podmínky pro všechny pozice na prodejnách a také ocenit zkušené zaměstnance, kteří jsou v Penny už dlouho.“

 

 

Penny Market k platům nabízí i nejrůznější benefity, například pětitýdenní dovolenou již od začátku pracovního poměru, stravenky nově navýšené na hodnotu 80 Kč, školení, vánoční poukázky a systém benefitní cafeterie, který sdružuje všechny benefity na jednom místě.

 

Společnost Makro v loňském roce navýšila platy na prodejnách o 16,8 %, od ledna tohoto roku navíc nabízí svým zaměstnancům 25 dní dovolené, to je 5 dní nad rámec zákona.

 

"I tento rok budeme v úpravě platů pokračovat," uvedla mluvčí společnosti Makro Romana Nydrle a dodává: "Vedle standardních benefitů, mezi které počítáme dotovanou stravu, pracovní oblečení a prací prostředky na jejich údržbu, měsíční odměny, nabízíme např. zaměstnaneckou slevu na pohonné hmoty, zvýhodněné tarify u mobilního operátora. Dále provozujeme tzv. Kafeterii, která nabízí další volitelné benefity."

 

Albert v uplynulém roce navyšoval mzdy v prodejnách dvakrát,  v průměru to bylo o 13,5 % a i letos se mohou zaměstnanci těšit na další nárůst. "Naposledy jsme navyšovali k prvnímu lednu tohoto roku, to bylo v průměru o 19 % a polepšili například prodavači, pokladní, zelináři, řezníci či skladníci," uvedl ředitel komunikace maloobchodního řetězce Albert Jiří Mareček.

 

 

"Tyto kroky směřují ke zvýšení spokojenosti našich kolegů v obchodech a také odráží situaci na trhu práce, nedostatek volných pracovních sil a tlak na růst mezd. Ten si vyžádá dodatečné investice do mzdových prostředků, které pro tento rok navyšujeme o více než půl miliardy korun." doplnil Mareček.

 

Situaci na trhu bedlivě sledují také ve společnosti Billa. "Spokojenost zaměstnanců na prodejnách, centrále i v logistice je pro naši společnost prioritou, proto k navýšení mezd přistoupíme v brzké době i my," uvedla tiskový mluvčí Dana Bratánková.

 

Kromě mezd se i v Bille zaměstnanci dočkají množství dalších výhod. "V letošním roce jsme navýšili nominální hodnotu stravenek z 60 na 80 Kč a zároveň jsme všem našim zaměstnancům od 1.1. 2018 navýšili nárok na dovolenou ze 4 na 5 týdnů, a to bez ohledu na to, jak dlouhou dobu v naší společnosti pracují. Další benefity mimo navyšování mezd připravujeme a budeme o nich informovat," doplnila Bratánková.

 

 

I v Bille mohou zaměstnanci už od minulého roku pracovat na zkrácený pracovní úvazek.

 

Také v Globusu si zaměstnanci polepší. "Chceme být atraktivní zaměstnavatel a mít ve svých týmech ty nejlepší zaměstnance v oboru, proto mzdy upravujeme a navyšujeme průběžně. Úpravy jsme provedli v předchozích letech a plánujeme je i v tom stávajícím," uvedla mluvčí společnosti Pavla Hobíková.

 

"Mzda našich zaměstnanců je ovlivňována také výplatou například 13. mzdy, vyššími příplatky než jsou zákonem stanovené, poskytováním stravenek a podobně," doplnila Hobíková.

 

Mzdy se zvyšují i u společnosti Tesco. "Pravidelně revidujeme mzdy s ohledem na srovnání s maloobchodním trhem," reagoval mluvčí společnosti Tesco Václav Koukolíček.

 

 

Zkrátka nepřijdou ani zaměstnanci Kauflandu. "Pravidelně analyzujeme situaci na trhu. Další navyšování mezd je plánováno od 1.6.2018. Bližší informace budou včas zveřejněny," uvedla mluvčí společnosti Renata Maierl.

 

"Kromě navýšení mezd mají naši zaměstnanci k dispozici i celou řadu benefitů. Umožňujeme práci na kratší úvazek, aby měli zaměstnanci možnost lépe skloubit práci s rodinou. Dále nabízíme nadstandardní příplatky za noční směny, 13. mzdu pro zaměstnance na nevedoucích pozicích, až 5 týdnů dovolené, kartu Multisport, důkladné zaškolení a návazné firemní vzdělávání a řadu dalších," doplnila Maierl.

 

Podívejte se na reportáž o platu pokladních z Televizních novin: 

 

Samozřejmostí jsou také stravenky, které platí v restauracích i přímo pro nákup v prodejnách.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ožehavý problém: Jak si správně říct o vyšší plat? RADY A TIPY
Tohle (ne)podepíšu! Víme, jak má vypadat pracovní smlouva

klma TN.cz