Tisíce uprchlíků

Nová migrační vlna má první oběť! Zemřelo dítě, na hranicích Řecka to vře

Téma:

Řecko se potýká s novou migrační vlnou, která si už vyžádala první úmrtí. Turecko minulý týden uvedlo, že už nebude zadržovat běžence, kteří se snaží dostat do EU. Podle tureckého prezidenta jich mohou být až miliony. Řecko už pozastavilo vyřizování žádostí o azyl.

Současná situace na hranicích Turecka s Řeckem připomíná uprchlickou vlnu z roku 2015, kdy tisíce migrantů přebývaly v táborech poblíž řeckých hranic a snažily se dostat do Evropy. Na hranicích se už v neděli podle odhadů tísnilo nejméně 15 tisíc uprchlíků, turecká vláda uvádí až 80 tisíc migrantů.

 

Problémy přitom nepanují pouze na pozemních hranicích, nýbrž také v Egejském moři. Řecko už v neděli oznámilo, že chce na moři rozmístit plovoucí bariéry, které mají zabránit přístupu na řecké ostrovy. Proti tomu i proti nepříznivým podmínkám v pondělí protestovali uprchlíci pobývající v táboře na ostrově Lesbos. Policejní složky proti nim použily slzný plyn.

 

Už tak napjatá situace na ostrově Lesbos se ještě vyostřila, když nedaleko pobřeží utonul chlapec. Ten se podle informací portálu CNN nacházel na člunu, který se převrhl. Z 48 běženců na palubě bylo 46 zachráněno bez zranění, ovšem dvě děti byly v bezvědomí dopraveny do nemocnice na Lesbu. Jedno z nich nakonec zemřelo a jedná se tak o první případ úmrtí v této nové uprchlické vlně.

 

 

Mluvčí řecké vlády Stelios Petsas v neděli také oznámil, že země pomocí policejních a vojenských jednotek posílí na maximum svou bezpečnost. Navíc na celý měsíc pozastaví přijímání žádostí o azyl migrantů, kteří do země vstoupili ilegálním způsobem. Ty se bude následně pokoušet navrátit do země jejich původu. Mluvčího citoval portál greekreporter.com.

 

Řecká opozice tento krok kritizuje, dojde podle ní k porušení mezinárodních smluv uzavřených Řeckem. Vláda si ale stojí za svým a tvrdí, že masivní příliv uprchlíků je legitimním důvodem k odepření práva požádat o azyl.

 

Řecko chce také na moři rozmístit plovoucí bariéry, které mají zabránit přístupu na řecké ostrovy. Proti tomu i proti nepříznivým podmínkám v pondělí protestovali uprchlíci pobývající v táboře na ostrově Lesbos. Policejní složky proti nim použily slzný plyn. Situace je tak v současnosti velmi napjatá.

 

 

Ačkoli v roce 2016 Turecko uzavřelo s Evropskou unií dohodu o tom, že bude zadržovat uprchlíky mířící do Evropy, minulý týden oznámilo, že jim již nadále v přechodu bránit nebude. Reagovalo tak na vojenské operace v syrské provincii Idlíb a narůstající počet Syřanů snažících se dostat do bezpečí mimo Sýrii.

 

"Stovky tisíc již překročily, brzy se bude jednat o miliony," prohlásil v pondělí turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve svém televizním projevu. BBC však upozorňuje, že Turecko tato čísla ničím nepodložilo.

 

Některé zdroje upozorňují, že turecká vláda nejen dala přechodu uprchlíků zelenou, ale dokonce je autobusy dováží k nelegálním hraničním přechodům a ukazuje jim, kudy mohou na území Řecka proniknout. Reportér BBC Jonah Fisher hovořil s několika migranty pocházejícími z Afghánistánu nebo Guineje, kteří takové praktiky potvrdili.

 

Když se reportér pokoušel o rozhovor s další skupinou migrantů, přijelo neoznačené vozidlo a muži se zakrytými tvářemi tuto skupinu odvezli údajně na policejní stanici. "Podle mého názoru je normální činností státu střežit a chránit si své hranice," komentoval řecký ministr obrany Nikos Panagiotopulos fakt, že vozidlo nemělo registrační značku.

bad TN.cz